7 Temmuz'dan itibaren tüm araçlarda zorunlu

Avrupa Komisyonu, karayolu güvenliğini artırmak ve kazaları azaltmak için tasarlanan yeni AB araç güvenliği kurallarının 7 Temmuz'dan itibaren tüm yeni motorlu araçlara uygulanacağını duyurdu.

Açıklamada, yeni kurallarla birlikte tüm yeni araçların yol güvenliğini artıracak çeşitli gelişmiş sürücü destek sistemleri sunması gerekeceği vurgulanıyor.

Genel güvenlik kurallarının 2022 yılından itibaren yeni geliştirilen araç türleri için geçerli olduğu hatırlatılarak, tedbirlerin AB genelinde yolcuları, yayaları ve bisikletlileri daha iyi koruduğu söylendi.

Yeni önlemlerin 2038 yılına kadar 25.000'den fazla hayat kurtarması ve en az 140.000 ciddi yaralanmayı önlemesi bekleniyor.

BU SİSTEMLERİN DONANIMLI OLMASI ZORUNLUDUR

AB kurallarına göre, 7 Temmuz'dan itibaren otomobiller, kamyonetler, kamyonlar ve otobüsler de dahil olmak üzere tüm yeni motorlu taşıtların akıllı hız destek sistemi, geri görüş kamerası veya arka park sensörü, sürücü yorgunluk algılama sistemi ve acil fren asistanına sahip olması gerekecek. . Basın bülteninde ayrıca otomobillerin ve kamyonetlerin şerit takip asistanı, acil fren sistemi ve kaza veri kayıt cihazı ile donatılacağı bilgisi de verildi.

Açıklamada, otobüs veya kamyonların kör nokta algılama teknolojisi, çarpışmaları önlemek için uyarılar ve yayalara veya bisikletlilere çarpmasını önlemek için lastik basıncı izleme sistemi ile donatılması gerektiği vurgulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir