30 Tabak nerede? 30 Hangi şehrin plakası? 30 Hangi ilin plaka kodu?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Plakalar beyaz zemin üzerine siyah harf ve rakamlardan oluşuyor. Plakalar her araca özel olarak üretilmektedir. Plakalar araç tescil belgesi olduğundan kimlik belgesi olma özelliğini de taşır. Hakkari, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte 1926 yılında ilk kez Van'a bağlanmış, 1936 yılında ise yeniden il olmuştur.

Bugün her il için 81 farklı plaka bulunmaktadır. Plakalarda ilçe kodlarını takip eden harfler, aracın hangi ilçede kayıtlı olduğunu gösterir. Harfler ve harf grupları aynı zamanda Hakkari ilinin hangi ilçelerinde kayıtlı olduğunu da göstermektedir. Plaka kodları arasında en çok arananı 30 olarak da bilinen Hakkari ili plaka kodudur.

30 Hangi şehrin plakası?

Türkiye'nin her ilinin farklı plakası bulunmaktadır. 30 olarak bilinen plaka kodu da menşe ülkesinin sıklıkla araştırıldığı kodlar arasında yer alıyor. Kamyon, otomobil, motosiklet ve otomobillerin ön ve arka plakası 30 ile başlıyorsa plakanın Hakkari iline ait olduğu anlamına gelir. Bir aracın plakası 30 ile başlıyorsa aracın Hakkari iline kayıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Plaka kodu 30, Doğu Anadolu bölgesindeki iller arasında yer alan Hakkari ilinin plakası olarak biliniyor.

30 Hangi ilin plaka kodu?

Her aracın plaka kodu, kimliğini temsil ettiği için benzersizdir. Ancak ilçe kodları araç plakalarının üst kısmında bulunur. İllerin 01 ve 81 olmak üzere kendi plaka kodları bulunmaktadır. Trafikte araçların üzerinde görebileceğiniz 30 plaka kodu, Hakkari ili plaka numarası olarak bilinmektedir. Araç plakaları 30 ile başlıyorsa plakanın Hakkari'ye ait olduğu anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir