25 Plaka nerede? 25 Hangi şehrin plakası? 25 Hangi ilin plaka kodu?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Türkiye'de her il ayrı bir plaka koduyla numaralandırılmıştır. Bu kodlar araçların ön ve arka kısımlarında bulunur. Plaka numaraları da tıpkı insanların doğum yerleri gibi araçların nereye kayıtlı olduğunu gösteren bir sistemdir. Bu sayede her aracın kimlik numarasına benzer bir plaka kodu bulunmaktadır.

25 Plaka nerede?

25 numaralı plaka Erzurum'a aittir. Osmanlı Devleti'nden bu yana vilayet statüsünde olan Erzurum Vilayetinin bu durumu cumhuriyetin ilanından sonra da değişmeden kalmıştır. Doğu Anadolu bölgesinin gelişmiş şehirlerinden biri olan Erzurum'un yüzölçümü 25.355 kilometrekaredir. Nüfusu 749 bin 754 olarak biliniyor.

TÜİK'in karayoluna kayıtlı görünen motorlu taşıtlarla ilgili yaptığı araştırma sonucunda Erzurum'da karayoluna kayıtlı araç sayısının 125 binin üzerinde olduğu tespit edildi. Bu araçlar arasında kişisel araçlar ve kamu hizmet araçları bulunmaktadır. Ayrıca iş ve tarım makineleri ve ağır kamyonlar gibi 25 plaka kodunun tamamına ait olan araçlar da dahildir.

Erzurum hakkında bilgiler

Erzurum İli'nin bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesi'nde, bir kısmı ise Karadeniz Bölgesi'nde yer almaktadır. Erzurum İli'nin yüzölçümü 25.005 km2'dir. Erzurum Türkiye'nin dördüncü büyük ilidir. Bu ilin rakım seviyesi 1.853 metredir (6.079 feet).

24 Plaka nerede? 24 Hangi şehrin plakası? 24 Hangi ilin plaka kodu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir