TÜVTÜRK kart ücret beyanı

TÜVTÜRK, basında yer alan “TÜVTÜRK kredi kartı ücreti alıyor” haberlerine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya göre, araç muayene ücretleri 2004 yılında Karayolları Trafik Kanunu'nun 35'inci maddesine göre belirlendi. 2918 sayılı Kanun ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından her yıl açıklanan yeniden değerleme oranları artırılarak düzenlenmiştir.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TÜVTÜRK arasında 2007 yılında imzalanan imtiyaz sözleşmesi uyarınca TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene hizmetlerinin bedeli nakit olarak tahsil edilmekte, elde edilen gelirlerin %50'si doğrudan hazineye aktarılmaktadır. Ödenen diğer vergi ve harçlarla birlikte cironun %69'u yetkili kamu idarelerine aktarılmaktadır.

Ancak yoğun talep üzerine 2021 yılından itibaren araç muayene merkezlerinde nakit ödemeye alternatif olarak kredi kartıyla ödeme imkanı da kullanıma sunuldu.

TÜVTÜRK açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kredi veya banka kartı ile yapılan ödemeler, 6493 Sayılı Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca müşterilerimize tek seferlik ödeme hizmeti sunan bir hizmet sağlayıcı firma aracılığıyla yapılır ve tek seferlik ödeme hizmeti teklifi karşılığında, Basında araç muayene ücretine alternatif ödeme yöntemi olarak sunulan banka kartı ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde TÜVTÜRK olarak herhangi bir ek ücret talep etmiyoruz. “TÜVTÜRK'ün kredi kartı ile yapılan ödemelerden ücret talep ettiği” iddiası doğrudur “Bunu yansıtmamaktadır, kamunun bilgisine sunulmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir