Toyota Land Cruiser yenilendi – Otomobil Haberleri

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

72 yıl önce, 1 Ağustos 1951'de “Toyota BJ” adıyla doğan Land Cruiser, piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Fuji Dağı'nın 6. İstasyonuna tırmanabilen ilk kara aracı olarak gücünü ve dayanıklılığını kanıtladı. Toyota, ilk günden itibaren Land Cruiser'ı en zorlu koşulların üstesinden gelerek yolcularını varış noktalarına güvenli bir şekilde ulaştırmak için tasarladı. Dünyanın farklı yerlerindeki Land Cruiser kullanıcılarının olağanüstü deneyimleri bunu göstermeye devam ediyor. Bugüne kadar 170'den fazla ülke ve bölgede 11,3 milyondan fazla adet satan Land Cruiser, Toyota'nın en çok satan modellerinden biri oldu.

Yenilenen Toyota Land Cruiser

Modern ve geleneksel tasarımın buluşması

Yeni Land Cruiser Prado, kökeninden miras kalan üstün arazi sürüş yeteneklerini tasarımına yansıtıyor. Zamana meydan okuyan tasarımını modern bir yaklaşımla birleştiren yeni model, en zorlu koşulların üstesinden gelme yeteneğini açıkça vurguluyor. Maceracı görünümünü ilk bakışta ortaya çıkaran Yeni Land Cruiser, mirasını modern standartlarla birleştiriyor. Yeni nesil Land Cruiser Prado modeli, keskin açılı ön-arka hatları, ön akstan geriye konumlandırılan uzun kabini, dik ön camı ve açılı çamurluklarıyla klasik Land Cruiser siluetini taşıyor. Özellikle tasarımıyla 40 ve 70 Serisinin klasik Land Cruiser modellerine gönderme yaptığı açıkça görülüyor. Daraltılmış alt kısmıyla çok daha yüksek arazi performansı sunan Land Cruiser Prado, 4.920 mm uzunluğa, 1.980 mm genişliğe sahip. mm ve 1.935 mm yükseklik. Dingil mesafesi 2.850 mm'dir.

içini değiştir

12,3 inçlik dijital ekran her koşulda net bir şekilde okunabiliyor. Sezgisel 12,3 inçlik multimedya ekranı, yüksek çözünürlüğü ve kullanım kolaylığıyla dikkat çekiyor. Land Cruiser Prado, kabinin işlevselliğini ön plana çıkaracak şekilde beş veya yedi koltukla sunulabiliyor. Land Cruiser Prado, mevcut model gibi Türkiye'de yedi koltuklu model olarak satışa sunulmaya devam edecek. Yeni oturmalı versiyonu aynı zamanda pratik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Önceki nesle göre daha fazla düz bagaj taban alanı sunan Land Cruiser Prado, üçüncü sıra koltuklar kullanıldığında 55 cm'lik iki valizi sığdırabilecek yeterli alana sahip. Üçüncü sıra koltuklar katlandığında, üç adet 86 cm'lik valizin yanı sıra bir adet 81 cm'lik valiz ve bir adet 69 cm'lik valiz taşıyabilirsiniz. Bagaj için bu kullanışlı alan sayesinde Land Cruiser Prado her türlü kullanımda yüksek pratiklik sağlıyor.

Yenilenen Toyota Land Cruiser

Motor seçenekleri

Yeni Land Cruiser Prado, her nesilde olduğu gibi, üstün arazi sürüş koşullarına uyum sağlayan ve aynı zamanda yolda da yüksek kalite sunan bir motora sahip. 8 litrelik turboşarjlı dizel motor, daha iyi sürüş kabiliyeti, daha fazla yakıt verimliliği ve performans sunmak üzere geliştirildi. Motor 204 HP güç üretiyor ve yeni 8 ileri Direct Shift otomatik şanzımanla birleşiyor. Yeni 8 vitesli otomatik şanzıman, daha yakın vites oranlarıyla yumuşak hızlanma sağlar. Önceki neslin 6 vitesli otomatik şanzımanına göre %25 daha hızlı tepki veren yeni şanzıman aynı zamanda daha sessiz, daha yakıt tasarruflu bir sürüş sunuyor. Bu motorun çekme kapasitesi ise 3.500 kg olarak açıklandı.

48V hafif hibrit versiyonu da sunulacak

Toyota ayrıca 2025 yılında Land Cruiser'ın hafif hibrit versiyonunu da Avrupa'da tanıtacak. 2.8 litrelik dizel motor, 48V elektrik motoru, 48V kompakt lityum iyon akü ve stop-start sistemiyle kombine edilecek. Yeni Land Cruiser Prado'yu dünya çapında ünlü yapan sağlamlık daha da ileri götürüldü. Aracın destek çerçevesinin son derece güçlü yapısı korunurken, daha büyük Land Cruiser 300'den alınan GA-F platformu sayesinde benzersiz arazi yetenekleri elde ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir