Tesla'nın Avrupa'da fiyatlarını artırması bekleniyor

AB'nin, 4 Temmuz'dan itibaren Çin'de üretilen elektrikli otomobillerin AB üye ülkelerine ithalatına yüzde 38,1'e varan ek vergi getirmesinin yansımaları devam ediyor.

Söz konusu karara Avrupa'nın büyük otomobil üreticilerinden farklı tepkiler gelirken, Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın da Avrupa fiyatlarını artırabileceği iddia edildi.

Tesla'nın Avrupa internet sitesinde yer alan duyuruda, “Potansiyel ithalat vergisi artışları nedeniyle Model 3'ün fiyatının 1 Temmuz 2024'ten itibaren artması bekleniyor.” Açıklamaya yer verildi.

Şirketin Avrupa'da Model 3'ün fiyatını ne kadar artırmayı planladığı belirtilmedi.

ÇİN'DEN ELEKTRİKLİ ARAÇ İTHALATINA İLİŞKİN EK AB VERGİ KARARI

AB Komisyonu, 12 Haziran'da Çin'de üretilen elektrikli otomobillere verilen sübvansiyonlar nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında kabul edilen geçici tedbirleri açıkladı.

Bu kapsamda açıklamada, Çinli yetkililerle yapılan müzakerelerde etkin bir çözüme ulaşılamaması halinde Çin'den elektrikli araç ithalatında uygulanacak geçici telafi edici vergilerin seviyesinin açıklanmasına karar verildiği, bu geçici vergilerin uygulanmaya başlayacağı belirtildi. 4 Temmuz'dan itibaren tüm üye ülkelerin gümrüklerinde uygulanacak ve geçici vergilerin yerini kalıcı vergi kararı alacak. Yürürlüğe girene kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, AB ile işbirliği yapan Çinli şirketler ve Çin'deki diğer elektrikli otomobil üreticilerinden BYD'ye yüzde 17,4, Geely'ye yüzde 20 ve SAIC'e yüzde 38,1 oranında ek vergi uygulanacağı belirtildi. soruşturma sürecinde %21 oranında vergiye tabi olacaktır. İşbirliği yapmayan diğer elektrikli otomobil üreticilerinin ise yüzde 38,1 oranında ek vergi ödeyecekleri bildirildi.

Tesla'nın Çin'de de üretim yaptığı hatırlatılan açıklamada, bu şirkete ayrı ayrı hesaplanmak üzere bir vergi oranı uygulanabileceği ve bu aşamada seçilmeyen ve Çin'de üretim yapan diğer şirketlerin özel durumlarının da değerlendirilmesinin gerekebileceği belirtiliyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir