Tatilinizde uzun bir yolculuğa çıkacaksanız dikkatli olun!

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Uzmanlar, uzun yollarda araç kullanmak ile şehirde araç kullanmanın farklı olduğuna dikkat çekiyor. Konuyla ilgili önemli önerilerde bulunan sektör yetkililerinden Ünal Ünaldı, şunları söyledi: “Yollara çıkacak tüm sürücülerimizin araçlarının periyodik bakım ve güvenlik kontrollerinden geçmesi gerekiyor. Motor yağının kontrolü, yağ-hava filtresinin ve klimanın değiştirilmesi, lastik-fren sisteminin kontrolü ve akü şarjının kontrolü yapılmalıdır. Eğer ön cam sileceklerimiz atlıyorsa ve iyi temizlemiyorsa, onları değiştirin ve camları temizlemek için su ekleyin. Bireysel olarak uygulanması ve dikkate alınması gereken şeyler de var. Uzun yolculuklarda meydana gelen kazaların yüzde 20'sinin uykusuzluk ve dikkat dağınıklığından kaynaklandığı unutulmamalıdır. Kesinlikle gerekli olmadıkça gece yolculuğu önermiyoruz. Kalkış saati de dikkatli seçilmelidir. “Mola vermeyi unutmayalım ve gereksiz hız yapmaktan kaçınalım.” Diyor.

Hız sınırına dikkat

Uzmanlar, uzun yolculuklarda güvenliği ve konforu sağlamak için yolculuk öncesinde ve sırasında yapılması gereken birçok şey olduğuna dikkat çekiyor. Tatil öncesinde aracın yolculuk öncesi kontrol ve bakımlarının tamamlanması, saatlerce sürecek yolculukta sürücünün aynı zamanda güvenlik ve konforu sağlayacak doğru önlemleri alması tavsiye ediliyor. Uykusuzluğa ve yorgunluğa dikkat: Uzun yolculuklarda hız sınırını aşmamak, öndeki araçla aradaki mesafeyi korumak ve şehir içi yolculuklarda hızı azaltmak, sürüş sırasında güvenliği garanti eden önemli faktörler arasında yer alıyor. Araç kullanıcısının yolculuk öncesinde ve yolculuk sırasında dikkat etmesi ve önlem alması gereken diğer durumlara da değinen Ünal Ünaldı, şunları söyledi: “Sürücülerimizin yeterli uyku alması can güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Uzun yolculuklarda kazaların %20'si uykusuzluk ve anlık dikkat dağınıklığı nedeniyle meydana geliyor. Özellikle sıcak havalarda seyahat ederken klima önemli bir rol oynar. Klima sisteminin düzgün çalışabilmesi için klima bakımının yaptırılması gerekmektedir. “Pencereler 15-20 dakikada bir açılmalı ve hava sirkülasyonu sağlanmalı.” uyarıyor.

“Araçların bakım ve kontrollerini ihmal etmiyoruz”

Molalara karşı da uyarıda bulunan Ünaldı, şunları söyledi: “'Hedefime daha çabuk ulaşayım' düşüncesiyle hareket ederek ara vermemeliyim. 2 saatte bir 15 dakikalık küçük molalar vermeye dikkat edin. Öte yandan her zaman yaptığımız gibi, tavsiye ederim, araçlarınızın periyodik bakımlarını mutlaka yaptırın; motor yağı, soğutma sıvısı, filtreler, fren balataları ve rotorlar değişim zamanı gelmişse değiştirilmelidir. Yoğun yağışların olduğu bu dönemde silecek kontrollerini ihmal etmeyelim “Yeni bir çift” Cam sileceklerinin sayısı hayatınızı kurtarabilir. Cam temizleme suyunu ihmal etmeyelim ve iyi görüş sağlamak için tüm araç camlarımızın temiz olduğundan emin olalım. “Özenli sürücülerimiz, özellikle son 15 gündür RS Servis hizmet noktalarımıza yoğun ilgi göstermeye devam ediyor. Periyodik bakım ve sunduğumuz 26 önemli noktanın kontrolü için.” Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir