Rolls-Royce Spectre tam elektrikli coupe Türkiye'de

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Sektör yetkililerinden Hilal Aysal; Bugün Spectre'yi ülkemize resmen davet etmekten mutluluk duyuyoruz. “İlk duyurulduğu günden bu yana Türkiye’de varlığını sürdüreceğine dair beklenti arttı” dedi.

Rolls-Royce Motor Cars İngiltere, Avrupa ve Orta Asya Direktörü Boris Weletzky şunları söyledi: “Rolls-Royce Motor Cars, 120 yılı aşkın bir süredir lüksün sınırlarını zorlayarak yeni gerçeklikler yarattı. “Yeni showroom bizi doğrudan Rolls-Royce'un kalbine ve markanın temsil ettiği her şeye götürüyor ve bize ilham veriyor” dedi. Otomobil, 2,5 milyon kilometreyi aşan kapsamlı bir tasarım süreci ve geliştirme test programından geçti. Neredeyse üç tonluk (2.890 kg boş ağırlık) boş ağırlığıyla Spectre oldukça büyüktür; 5.475 mm uzunluğunda ve 2.017 mm genişliğindedir. 3210 mm dingil mesafesine sahiptir. Cullinan SUV, Ghost ve Phantom gibi diğer mevcut Rolls-Royce'larla aynı 'Lüks Mimari' alüminyum uzay çerçeve şasisini paylaşıyor.

En son teknolojilerle donatılmış bir iç mekan

Muhtemelen Rolls-Royce'un en tanınabilir özelliklerinden biri kabinin içindeki Yıldız Işığı gökyüzüdür; Minik parlayan yıldızlarla süslenmiş tavanı kapılara kadar uzanıyordu. Bir Rolls-Royce üretiminde ilk kez, Starlight kapı panelinde 4.796 incelikle aydınlatılmış “yıldız deseni” bulunuyordu. Gökyüzü teması otomobilin aydınlatmalı ön paneliyle devam ediyor. İki yıl boyunca 10.000 saatten fazla geliştirilen sistem, 5.500'den fazla yıldızdan oluşan bir kümeyle çevrelenen Spectre etiketiyle tamamlanıyor.

Rolls-Royce, hava akışını iyileştirmek amacıyla Spectre için kutsal Spirit of Ecstasy'yi yeniden tasarladı. Gelecekteki tüm modellerde yer alacak yeni rozet 82 mm yüksekliğinde ve neredeyse 20 mm daha alçaktır (önceki modele göre 100 mm). Rüzgar tüneli testleri sırasında mükemmelleştirilen 830 saatlik tasarım modellemesinin ardından Icon daha da öne eğiliyor. Ünlü ipeksi V12 motordan vazgeçmek kolay olmadı. Rolls-Royce ideal çözümü elektrik kurulumuyla bulduğuna inanıyor. 102 kWh'lik batarya, 22 kW'lık şarj cihazıyla 5 saat 30 dakikada sıfırdan %100'e şarj edilebiliyor.

Tarihteki en aerodinamik Rolls-Royce, 0,25 Cd ile 520 km'lik WLTP menzilini duyurdu. Halen 2.975 kg taşıyor ve bunun en az 700 kg'ı akü dahil (21,5 kWh/100 km tüketim dikkate alındığında yaklaşık 120 kWh). Her şeye rağmen, toplam 585 beygir gücünde (900 Nm) iki elektrik motoru (aks başına bir tane) bulunuyor ve bu sayede araç 100 km/s hıza 4,5 saniyede ulaşıyor.

Rolls-Royce Spectre tam elektrikli coupe Türkiye'de

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir