QR kodlu plaka sayısı 1 milyonu aştı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, sahte plakaların ve bu plakalarla işlenen suçların önlenmesi amacıyla QR kodlu ve seri numaralı plaka uygulamasının 1 Ocak 2024'ten itibaren başladığını söyledi. Araç plakalarını gören ve şöyle konuştu: “Yeni teknolojiler hayatımızın her alanına girmeye başladı. Artık tüm kayıtlarda “Plakalarda seri numarası ve QR kod var, sene başından bu yana yaklaşık 1 milyon araca geçiş yaptılar. QR kodlu plakalar.” dedi.

Nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaportta olduğu gibi kimlik numarası verilerek plakaların da sahte olup olmadığının tespitinin mümkün olduğunu söyleyen Palandöken, şöyle konuştu: “Bu sayede tüm plakalar seri numarası üzerinden takip edilebilecek ve siz de bu plakaları takip edebileceksiniz. Uygulamaların kullanıcıları plakaların sahte olup olmadığını kolaylıkla anlayabiliyor veya mevzuata uymayan sahte plakalar gerekli yasal düzenlemeleri alabiliyor.” “Bu nedenle çalışanlarımızın bunları kullanmaktan kaçınması gerekiyor.” dedi.

“İNTERNET VE SOSYAL MEDYADA SATILAN PLAKALAR YASAL DEĞİLDİR”

Plaka satışının internet üzerinden yapılamayacağını belirten Palandöken, şöyle konuştu: “'Denetlenerek onaylandı', 'Mühürlü', 'Denetlenerek onaylandı' ve benzeri ibarelerle internet ve sosyal medya üzerinden yapılan plaka satışları veya Sahte QR kod basmak bile yasal değil ve cezası ağır.

Çalışanlarımız bu tür ortamlarda yetkisiz kişilerce yapılan plaka satışlarına güvenmemelidir. Bu tür satışların yapıldığı hiçbir elektronik ortamda yetkili kişilerin adresleri veya isimleri yer almamaktadır. Dolayısıyla vatandaşlarımız satın alınan sahte plaka nedeniyle zor durumda kaldıklarında başvuracak kimseyi bulamıyor.

Yeni sistemde her plakaya bir seri numarası veriliyor ve bu numaralar Emniyet Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na gönderiliyor. “Denetim sırasında sisteme kayıtlı olmayan, ciddi kusurlu olduğu değerlendirilen ve muayeneden geçemeyen plakalara cezai işlem uygulanıyor” dedi.

“SAHTE PLAKA NEDENİYLE 32.170 TL CEZA VE 2 İLA 5 YIL HAPİS CEZASI”

Sahte plakalıların cezasının oldukça ağır olduğuna dikkat çeken Palandöken, şunları söyledi: “Sahte plaka kullananlara 32 bin 170 TL ceza kesiliyor. Ayrıca bu plakalı araçlara geçici süreliğine araç kullanma yasağı getiriliyor. Türk Ceza Kanunu'nun 204'üncü maddesinde 'resmi belgelerde tahrifat' suçu yer alıyor.” “2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talebiyle mahkemeye sevk edilmişlerdir. Bu nedenle insanlarımızın sahte plaka konusunda daha bilinçli olması ve bu tür cezalara maruz kalmaması için dikkatli olması gerekiyor. Bu nedenle araç plakalarını sadece profesyonellerden almaları gerekiyor. Federasyonumuza bağlı ve plaka vermeye yetkili odalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir