Otomobillere yeni düzenleme geliyor: Bayilerde fiyat artışı olmayacak.

Ticaret Bakanlığı otomotiv pazarına yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Bakanlık, istifçilik ve fahiş fiyatlarla mücadele kapsamında araçların bayilere tahsis edilmesinin ardından fiyat artışlarının önüne geçecek. Mevzuatla avans ödemelerine sınırlama getirilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre, araç üretici veya distribütör tarafından bayiye teslim edildikten ve vergiler ödendikten sonra fiyatta değişiklik yapılamayacak.
Bayiler, araç satış sürecinde bedelin maksimum %10’u kadar depozito alabilecek. Projeye göre ücreti ödenen araç en geç 15 gün içerisinde teslim edilecek.
Mevzuat distribütörleri de ilgilendirecek. Distribütörler, bayilerden üç yıllık satış ortalamasından daha fazla araç satın almalarını talep edemeyecek. Ayrıca fatura tarihinden itibaren herhangi bir fiyat değişikliği yapılması mümkün değildir.
İkinci el araba satışı da organize edilecek. Online satışlarda 8 yaş altı ve 160 bin kilometreye sahip araçlar için fiyat ile son teklif arasındaki fark yüzde 5'i geçmeyecek.
Yarışa katılacak araçların 24 saat önceden detaylı bilgi ile duyurulması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir