Otomobil Üretimi İlk Çeyrekte Arttı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Yılın ilk çeyreğinde toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 377 bin 70 adede ulaştı.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin üretim ve ihracata ilişkin pazar verilerini açıkladı.

Bunun sonucunda yılın ilk çeyreğinde toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %3 artarak 377 bin70 adede ulaştı. Otomobil üretimi yüzde 7 artışla 238 bin 274'e yükseldi. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim 390 bin 925'e ulaştı.

Yılın ilk çeyreğinde hafif ticari araç grubunda ticari araç üretimi geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 5 azalırken, ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 1 arttı.

Bu dönemde otomotiv sektörünün kapasite kullanım oranı %77 olarak gerçekleşti. Araç grubuna göre kapasite kullanım oranı ise hafif araçlarda (otomobil+hafif ticari araçlar) %77, kamyonlarda %78, otobüs ve midibüslerde %64, çekicilerde ise %74 olarak gerçekleşti.

İHRACAT 9,2 MİLYAR DOLAR OLARAK SAĞLIKLI

Verilere göre, yılın ilk çeyreğinde otomotiv ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 1 artarak 256 bin 511 adete ulaştı. Bu dönemde otomobil ihracatı ise aynı döneme göre yüzde 2 azaldı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ticari araç ihracatı yüzde 5 arttı.

Traktör ihracatı 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 13 azalarak 4 bin 562 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre otomotiv sektörünün toplam ihracatı, yılın ilk çeyreğinde sektörel ihracat sıralamasında %14 ile ilk sırayı korudu.

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UIB) verilerine göre, ilk üç ayda toplam otomobil ihracatı 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 9,2 milyar dolara ulaştı. Bu rakam euro bazında yüzde 3 artarak 8,5 milyar euroya ulaştı. Bu dönemde ana sanayi ihracatı dolar bazında yüzde 6, yan sanayi ihracatı ise yüzde 3 arttı.

TOPLAM PAZAR %24 ARTTI.

2024 yılı Ocak-Mart döneminde toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artarak 307 bin 461 adede ulaştı. Bu dönemde otomotiv pazarı yüzde 33 artışla 233 bin 389 adede ulaştı.

Ticari araç pazarına bakıldığında yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre toplam ticari araç pazarında yüzde 2, hafif ticari araç pazarında yüzde 3, hafif ticari araç pazarında ise yüzde 3 büyüme yaşandı. Hafif ticari araç pazarındaki büyüme. Ağır ticari araç pazarında yüzde 1'lik düşüş yaşandı.

Yılın ilk çeyreğinde otomobil satışları ve hafif ticari araç pazarında yerli araçların payı geçen yılın aynı dönemine göre %33 seviyesinde gerçekleşti.

NTV'yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir