Otomobil pazarında fiyatlar düşüyor – Araba Haberleri

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) yayınladığı duyurulara dayanılarak hazırlanan ikinci el otomobil pazarının genel durumu, fiyatları, arz-talep dengesi; Araç sınıfları, yaş grupları ve yakıt türlerinin analiz edildiği “Otomobil Pazarı Görünümü” raporunda, otomotiv pazarındaki son dönemde yaşanan değişimler mercek altına alındı.

Rapora göre otomobillerin reel fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,6, bir önceki aya göre ise yüzde 5 azaldı. Öte yandan satılık otomobilin güncel ortalama fiyatının geçen yılın şubat ayına göre yüzde 39,3 oranında arttığı görülüyor.

Ancak Ocak ayında 860 bin 443 TL olan otomobilin ortalama fiyatı Şubat ayında 855 bin 781 TL'ye düştü. Ocak ayına göre otomotiv talep endeksinde yüzde 4 artış yaşandı. Otomotiv pazarındaki canlılığın göstergesi olarak takip ettiğimiz araç sayısının satış duyurusu sayısına oranı ise 1,3 puan artarak %19'a ulaştı. Bu göstergenin detaylarını incelediğimizde hem ilan sayısının hem de satılan araç sayısının arttığını görüyoruz.

Reel satış fiyatları düşmeye devam ediyor

Enflasyona göre ayarlandığında, arabaların ortalama gerçek fiyatı sekiz ay boyunca düştü. Ocak ayına göre yüzde 5 azalarak 189'a düştü. Ayrıca reel fiyatların yıllık artış hızı da düşüyor. Mayıs 2023'te yüzde 47,9'a ulaşan artış oranı, takip eden aylarda istikrarlı bir düşüş göstererek Şubat ayında -%16,6'ya düştü. Satılan otomobil sayısının satış duyurusu sayısına oranı bir önceki aya göre 1,3 puan artarak %19'a ulaştı. Bu artışın bağlamına baktığınızda satılık otomobil ilanlarının sayısının %4,6, satılan otomobil sayısının ise %12,5 arttığını görüyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir