İTO Başkanı Avdagiç, Çin Otomobillerine Ek Vergiyi Düşünüyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Ticaret Bakanlığı'nın yerli üretimin iç pazardaki payını artırmak, korumak ve yerli yatırımı teşvik etmek amacıyla hibrit ve yerli üretimin ithalatına yüzde 40 oranında değer artışı uygulayacağını söyledi. Çin menşeli benzinli arabalar veya 7 bin dolar/adet, hangisi yüksekse. Ek gümrük vergisi getirilmesi kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Söz konusu ek gümrük vergisi kararının, Çin'den ithal edilen binek otomobillerden gaz-fren dengesi kapsamında otomotiv sektörünü koruyacak zorunlu bir adım olduğunu vurgulayan Avdagiç, şöyle konuştu:

“Türk sanayisinin lokomotif sektörü olan otomotiv sanayini korumak adına atılan bu adımı takdirle karşılıyoruz. Ticaret Bakanlığımız, Türk sanayisinin önünü açma bilinciyle gümrük politikası aracını kullandı ve bu yıl da engellenmeye çalıştı. sektör için geri kalmış veya durgun bir yıl olacak.”

Avdagiç ise Türkiye'nin toplam ithalatında Çin'in ilk sıralarda yer aldığını hatırlatarak, “Dış ticaret açığımızın yüzde 40'ı Çin'den gelirken sanayimizi bundan korumaktan daha normal bir şey olamaz” dedi. söz konusu.

“AVRUPA KOMİSYONU BU HAFTA ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN DE BENZER BİR ÖNLEMİ UYGULAYACAK”

Avdagiç, otomotiv sektöründe yerli üretimin rekabet gücünü artırmak ve Avrupa pazarındaki payını korumak için doğru zamanda alınmış bir karar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Otomotiv sektöründe yarım asırdır sahip olduğumuz rekabet avantajını korumak için gereken her şeyi yapmak zorundaydık ve bu hedefe ulaşmak için karar verdik.

Otomotiv sanayimiz güçlendikçe ve yenilikçi yerli üretime daha fazla odaklandıkça, ithalatta ek vergi gibi önlemlere olan ihtiyaç da tabii ki azalacak. Ancak mevcut küresel durumda bu tür gümrük stratejilerinin yoğun bir şekilde uygulandığını biliyoruz. “Aslında Avrupa Komisyonu da benzer bir tedbiri bu hafta elektrikli araçlar için uygulayacak.”

Avdagiç, şöyle konuştu: “Tabii ki Türkiye, otomotiv sektöründe telafisi mümkün olmayan hasarların oluşmasına seyirci kalmayacaktır. Tıpkı diğer Avrupa ülkeleri gibi, Çin'in büyüyen otomotiv ihracatından da kendi sektörünü korumak için ticaret baskısı seçeneğini devreye sokacaktır. Türkiye de şüphesiz bunlardan biridir. “Korunmamız da esastır. Aynı zamanda ülkemizin Çin karşısında yaşadığı geçici dezavantajları aşabilecek altyapı ve tecrübeye de sahip olduğunu söylemeliyim.” dedi.

“ÇİN MARKALARINA BİR MESAJ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Türkiye'nin hem güvenlik hem de tedarik maliyetleri açısından küresel ölçekte benzersiz bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Avdagiç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ek ithalat vergisini Çinli markaların gündeminde Türkiye'deki yatırımlara öncelik vermeleri yönünde bir mesaj olarak görüyoruz. Öte yandan katma değer sağlayacak bu tür doğrudan yatırımlara devletimizin tam destek vereceğinden eminiz. Dünyada baskılarını artıran AB, “Türkiye ile gümrük birliğini yükseltmeli ve yeni serbest ticaret anlaşmalarını hızla yürürlüğe koymalıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir