İngiliz otomobil üreticilerinden yeni hükümete çağrı

SMMT'nin bu yıl 16'ncısını düzenlediği SMMT Otomotiv Zirvesi başkent Londra'da başladı.

SMMT'nin zirve kapsamında yayınladığı Vizyon 2035'e göre, hedeflenen politikalarla 2035 yılı sonuna kadar 17 milyondan fazla fosil yakıtlı aracın sıfır emisyonlu araçlarla değiştirilmesi bekleniyor.

Bu araçların 2035 yılına kadar 800 milyar £ ciro yaratacağı ve o zamana kadar ülkedeki toplam araçların yarısının sıfır emisyonlu olacağı tahmin ediliyor.

Elektrikli araçlarda beklenen bu artışla birlikte otomotiv araç emisyonlarının 175 milyon mt karbondioksit eşdeğeri kadar azalması bekleniyor.

Ayrıca bu dönemde her yıl bir milyondan fazla elektrikli otomobil ve kamyonetin üretilmesi bekleniyor ve sektörün 10 yıl içinde 50 milyar £ değerinde yeşil büyüme elde edebileceği tahmin ediliyor.

SMMT İcra Direktörü Mike Hawes, rapora ilişkin değerlendirmesinde, İngiltere otomotiv endüstrisinin durgunluk ve salgın hastalıklar sırasında dayanıklılığını gösterdiğini belirterek şunları söyledi:

“Sektör artık büyümeye hazır. Seçmenler önümüzdeki hafta oylarını kullanmaya hazırlanırken, bir sonraki hükümet sektörün potansiyelini açığa çıkarma, ekonomiyi canlandırma, istihdam yaratma ve karbon emisyonlarını azaltma gücüne sahip olacak.

Sektörün vizyonu yeşil büyüme ve herkes için adil bir dönüşümdür. Bu bağlamda, yeni hükümeti kim kuracak olursa olsun, sözümüzü tutmamızı sağlayacak koşulları yaratmaya çağırıyoruz.”

SMMT verilerine göre İngiltere, Avrupa'nın en büyük ikinci sıfır emisyonlu otomobil pazarıdır. Otomotiv sektörü ülkede doğrudan 200.000 kişiye istihdam sağlıyor.

Ülkede genel seçimler 4 Temmuz'da yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir