İkinci el piyasası durdu! Otomobil satışlarında düşüş

Geçtiğimiz yıl çok meşgul olan İstanbul noterleri arasında bugünlerde sessizlik hüküm sürüyor. Noterlikteki durgunluğun nedeni olarak konut satışlarında geçen yıla göre düşüş ve son dönemde ikinci el otomobil satışlarında yaşanan düşüş gösteriliyor.

YÜZDE 40'A YAKIN BİR DÜŞÜŞ VAR.

Araç satışlarının düşük olması İstanbul İstoç Oto Ticaret Merkezi noterlerine de yansıdı. Araç satış işlem sayısında geçen yıla göre neredeyse yüzde 40 oranında azalma olduğu öğrenildi.

Geçen yıl yatırım amaçlı araba alan vatandaşlar bu yıl görülmezken, noterlerin sessizliği dikkat çekti. Otomobil satıcılarının kampanyalarla sıfır araç fiyatlarını düşürmesinin de ikinci el araç satışlarının azalmasında etken olduğu belirlendi.

“NOTER İŞLEMLERİ YARI ORANINDA AZALDI”

İkinci el otomobil pazarında durgunluk yaşandığını belirten 24. Bakırköy Noterlik Başkanı Ahmet Turan, şöyle konuştu: “Bu yıl ikinci el otomobil satışlarında geçen yıla göre ortalama yüzde 40'lık bir düşüş var. Bunun birkaç nedeni var.

Bayilerin 'Güvenlik Paketi' kapsamında sunduğu yeni araçlarda 7 Temmuz'dan itibaren kampanyalar sürüyor. Bu nedenle vatandaşlar yeni araçlara yöneliyor. Dolayısıyla bu durum ikinci el araç satışlarını olumsuz etkiliyor. Bu durum noterlik işlemlerini olumsuz etkilemiştir.

Geçtiğimiz yıl bulunduğumuz bayi sitesinde günlük 400 araç satışı gerçekleşti. Bu yıl bu sayı 150'ye düştü.

Vatandaş artık aracı bir yatırım aracı olarak görmüyor. Şu anda vatandaşlar paralarını faiz kazanmak için kullanıyor. Bu nedenle araba satışları eskiye göre azaldı. Bu durum noterlik işlemlerini olumsuz etkiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir