İkinci el araç fiyatlarında iğne yukarıya döndü

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Yapay zeka ile geliştirilen VavaAI Fiyat Endeksi'nin Şubat 2024 sonuçları açıklandı. VavaCars'ın kamuya açık verileri analiz ettiği fiyat endeksine göre ikinci el araç fiyatları Aralık ayından bu yana yükseliş eğiliminde. VavaAI fiyat endeksine göre ikinci el araç fiyatları Şubat ayında Ocak ayına göre %3 arttı.

Araç segmentleri arasında ise anlamlı bir fark görülmedi. A, B, C ve D segmentleri de benzer oranda arttı. Sektör temsilcilerinden Serdıl Gözelekli, satış ve reklam fiyatları arasındaki farkın azaldığına dikkat çekti. Endeks sonuçlarını değerlendiren Gözelekli, şunları söyledi: “Şubat ayı verilerimiz hem alıcılar hem de satıcılar için karar vermede önemli bir yol gösterici oluyor. Bu dönemde ikinci el araç pazarında daha dikkatli ve planlı olmak, doğru tercihler yapabilmek açısından büyük önem taşıyor.

Enflasyonun etkisi ve döviz kurlarındaki değişim nedeniyle ikinci el araç fiyatlarında artış yaşandı. Geçen yıl ağustos ayından kasım ayına kadar düşüş gösteren ikinci el araç fiyatları, 2024 yılı şubat ayına kadar olan dönemde yükseliş trendi göstererek 2024 yılı şubat ayında yüzde 3 oranında artış gösterdi. Bu da ikinci el araç değerinin yükseliş eğiliminde olduğunu gösteriyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir