Hyundai'den 650 beygir elektrik – Araba Haberleri

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Hyundai, elektrifikasyon hamlesini 650 beygir gücündeki spor modeliyle destekliyor. N markasının yüksek performanslı araçlar için yarattığı ilk elektrikli model olan IONIQ 5 N, sportif tasarımı ve yarış pistindeki üstün yetenekleriyle gündelik otomobillere çok farklı bir bakış açısı sunuyor. Her görsel öğenin işlevsel bir amacı olduğu IONIQ 5 N, sportiflik, aerodinamik veya yüksek EV performansı arasındaki buluşma noktasını işaret ediyor. Hyundai, IONIQ 5 N modelini yılın son çeyreğinde özel siparişle Türkiye'de satışa sunmayı planlıyor.

Dinamik tasarımla birleştirilmiş mükemmel aerodinamik

“N”, Hyundai Motor Company'nin Kore'deki küresel araştırma ve geliştirme merkezi Namyang'ı ve N serisinin geliştirilip test edildiği ve aynı zamanda Hyundai Avrupa Test Merkezi'nin de bulunduğu Nürburgring'i temsil ediyor. Namyang ile Nürburgring arasındaki bu yakın bağlantı, dolayısıyla N'nin temelini oluşturuyor. Ana hedefi sürüş keyfi sağlamak olan N markası, üst düzey tasarımıyla hem günlük kullanımda hem de yarış pistlerinde kendini gösterme ayrıcalığını veriyor. hat ekipmanı yüksek. IONIQ 5 N için özel olarak geliştirilen parlak siyah ön tampon, ızgara, hava perdeleri ve ön aktif hava kapağı, aerodinamik ve soğutma performansının yanı sıra görünürlüğü de artırır.

IONIQ 5 N için özel olarak hazırlanan arka spoyler, arka difüzör ve hava girişi de bastırma kuvvetini artırarak hem yol tutuşunu hem de hava akışını optimize etmeye yardımcı oluyor. Daha alçak, daha geniş ve daha büyük performans lastiklerine sahip olan IONIQ 5 N, agresif bir duruş sergileyerek yarış pistlerindeki kabiliyetini artırıyor. Yeni nesil N modelinin özel tampon tasarımı, mevcut IONIQ 5'e kıyasla ön ve arka uzunluğu sırasıyla 25 milimetre ve 55 milimetre artırıyor.

Aynı zamanda ön ve arka süspansiyonlar, ağırlık merkezini daha da azaltmak ve yol tutuşunu optimize etmek için yeniden tasarlandı. Genel olarak 20 milimetre daha alçak olan otomobil, daha geniş lastiklere uyum sağlamak için alt kısımda 50 milimetre daha geniş ve daha belirgin bir difüzör kullanıyor. Bu, arabayı tam olarak 80 milimetre daha uzun hale getiriyor. Daha iyi sürüş ve yol tutuşunun yanı sıra pist performansında daha iyi kavrama için Pirelli tarafından özel olarak geliştirilen 275/35R21 P-Zero lastikleri kullanıyor. IONIQ 5 N, iki özel Hyundai N tonu da dahil olmak üzere 10 farklı gövde rengine sahiptir.Parlak Performans Mavisi ve Mat Performans Mavisi, IONIQ 5 N'nin geleneksel yarışçı kimliğini vurgulayan en özel renklerdir.

Sportif ve modern iç mekan

IONIQ 5 N'nin iç kısmı bir yarış aracı konseptine göre modellenmiştir. Alçak oturma pozisyonlu N spor koltukları, özel mod tuşlu yeni N direksiyonu ve sabit orta konsoluyla sürücüye ideal ergonomi sunuyor. N logolu aksesuarlar ve eklentiler, direksiyon simidi, koltuklar, kapı kaplama panelleri ve pist sürüşü için optimize edilmiş metal pedallar dahil olmak üzere birçok yerde kullanılıyor.

IONIQ 5 N'nin eğlenceli sürüş ruhunu en üst düzeye çıkarmak için sürüş modları özelleştirilebilir ve çeşitli kombinasyonlarda her düğmeye eşlenebilir. N Grin Boost (NGB) düğmesi, 10 saniye boyunca maksimum hızlanma ve heyecan sağlar. Bu butona basıldığında araç 10 saniye boyunca tüm sistemleri kapatarak kullanıcıya anında yüksek performans ve sezgisel erişim imkanı sağlıyor. IONIQ 5 N, 21.000 devire kadar çalışan iki elektrik motoruna sahiptir. En yeni nesil 84 kWh batarya ile donatılan araç, yüksek enerji için motordaki iki kademeli invertör sayesinde 448 kW/609 hp ve 740 Nm tork (478 kW/650 hp ve NGB aktifken 770 Nm) sunuyor. Maksimum 260 km/saat hıza ulaşabilen model, 0'dan 100 km/saat hıza sadece 3,5 saniyede (NGB ile 3,4 saniye) ulaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir