Her 5 araçtan biri sigortasız – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, trafiğe kayıtlı 29 milyon 367 bin aracın 6 milyon 23 bin 235'inin yani yaklaşık yüzde 20'sinin sigortasının bulunmadığını söyledi.

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarında mevzuat birliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu: “Yedek parça ve araç fiyatlarındaki artış nedeniyle zorunlu trafik sigortası fiyatında geçen yıla göre yüzde 100'ün üzerinde artış yaşandı. Karayolu sigortası zorunludur ancak sigorta birlikleri ile sigorta acenteleri arasında fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin 4.900 civarında sigortalanacak bir aracın 6 ile 11 bin arasında değişen farklı bir fiyatı var. Trafik kazalarında hasarların artması sigorta fiyatlarını da artırdı ancak acentelerin talep ettiği fiyatlar bu durumun üzerinde kalıyor. “Bu nedenle kural birliğini garanti altına almamız gerekiyor” dedi.

HER AY YÜZDE 3 ORANINDA ARTIYOR

Zorunlu karayolu trafik sigortasının can ve mal güvenliği açısından hayati önem taşıdığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, şunları söyledi: “Trafikte kayıtlı 29 milyon 367 bin aracın 6'sı trafiğe kaydı. Milyon 23 bin 235'inin yani yaklaşık yüzde 20'sinin sigorta poliçesi var.” N. Otomobillerin %6,71'inin, kamyonetlerin %11,21'inin, minibüslerin %19,45'inin, özel araçların %19,06'sının ve motosikletlerin %65'inin zorunlu trafik sigortası bulunmamaktadır. Kurye mesleğinin gelişmesiyle birlikte kaza ve hasar riski daha yüksek olan özellikle motosikletler için sigorta oranının daha yüksek olması gerekiyor ancak maalesef tam tersi bir durum mevcut. Önceki yıllarda olduğu gibi taksit ve tek ödeme imkânının ortadan kalkması sigortasızlıkların temel nedenlerinden biridir. Sigorta fiyatı, sürücünün yaşına ve aracın marka ve modeline göre değişmektedir. Ayrıca her ay otomatik olarak %3 oranında artar. “Fiyatlar makul seviyeye indirilirse, taksit imkanı yeniden getirilirse ve her sigorta kendi masrafını karşılarsa sigorta oranı artacaktır” dedi.

ARAÇLARIN YAŞI DA ETKİLİDİR

Trafikte yaşlı araç sayısının fazla olmasının sigorta eksikliğini de etkilediğini belirten Palandöken, şöyle konuştu: “Trafikteki araçların yaklaşık yüzde 30'u 20 yaşın üzerinde. Bu araç sahiplerinin trafik sigortası oranı oldukça düşüktür. Vatandaşlar ortalama 10 bin lira civarındaki yol sigortasını fazla bulup, sigortasız araç kullanmanın 691 lira tutarındaki cezasını tercih ediyor. Ancak bu rakamların araçları için çok yüksek olduğunu düşünen vatandaşların kendilerini tehlikeye attıklarını unutmamaları gerekiyor. Bir kazanın maliyeti çok daha pahalı olabilir. 3 milyon liralık araç sahibi 10 bin lirayı ödemekte zorlanmayabilir ama 300 bin liralık araç sahibi bu rakamları elde etmekte zorlanabilir. Bu nedenle sigortanın erişilebilir hale getirilmesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir