Elektrikli arabalar yayalar için tehlikeli mi?

İngiltere'deki trafik kazaları üzerine yapılan araştırmaya göre, özellikle şehirlerde hibrit ve elektrikli otomobillerin yayalara çarpma olasılığı, benzinli veya dizel araçlara göre daha fazla.

Veriler, elektrikli ve hibrit arabaların yayalara çarpma olasılığının fosil yakıtlarla çalışan arabalara göre iki kat daha fazla olduğunu gösterdi.

Çevre dostu arabaların neden daha tehlikeli olduğu belli değil ancak araştırmacılar bunun bir takım faktörlerden kaynaklandığına inanıyor.

“BU RİSKLERİN AZALTILMASI GEREKİYOR”

Elektrikli sürücüler genellikle daha genç ve daha az deneyimlidir. Ayrıca elektrikli araçlar içten yanmalı motorlu araçlara göre çok daha sessizdir. Bu, özellikle şehirlerde onları duymayı zorlaştırır.

Elektrikli araçlar genellikle daha hızlı hızlanır ve daha büyük bir ani hızlanma kapasitesine sahiptir. Bu, bazı durumlarda yaya hareketlerine daha hızlı tepki verilmesini zorlaştırabilir.

Araştırmanın baş yazarı Profesör Phil Edwards, elektrikli arabaların yayalar için tehlike oluşturduğunu, çünkü duyulma ihtimalinin benzinli veya dizel arabalara göre daha az olduğunu söyledi. Edwards, “Hükümet benzinli ve dizel araçların satışını sonlandırmak istiyorsa bu riskleri azaltması gerekiyor” dedi.

Profesör Edwards, “Elektrikli bir arabaya geçiyorsanız, bunun yeni bir araç türü olduğunu unutmayın” diye ekledi. Yeni araçların eski model araçlara göre çok daha sessiz olduğunu ve yayaların trafiği dinleyerek yollara yön vermeyi öğrendiklerini söyleyen Edwards, “Bu araçların sürücülerinin daha dikkatli olması gerekiyor.”

DÜZENLEMELER ABD'DE YAPILDI

Bazı araştırmalarda elektrikli araçların sessizliğinin özellikle kör yayalar için tehlike oluşturduğu belirtiliyor.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), elektrikli ve hibrit araçların yayalara çarpma riskinin içten yanmalı motorlu araçlara göre daha fazla olabileceğini söyledi.

Bu nedenle elektrikli araçlara düşük hızlarda yapay motor sesi eklenmesi gibi düzenlemeler getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir