Elektrikli arabalar aynı zamanda “bakım ve satın alma maliyetleri” konusunda da rekabet ediyor

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye'de yılın 4 ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 273 artarak 20'ye yükseldi. bin255.

Geçen yılın aynı dönemine göre tam elektrikli otomobillerin toplam satışlardaki payı yüzde 2,1'den yüzde 6,9'a, hibrit otomobillerin payı ise yüzde 11,1'den yüzde 14,9'a yükseldi.

Menzilleri uzatılmış elektrikli otomobilleri de hesaba kattığımızda Ocak-Nisan döneminde toplam pazarın %22,7'sini elektrik motorlu araçların temsil ettiğini görüyoruz.

Elektrikli otomobillere olan ilginin temel nedenleri arasında toplam satın alma ve bakım maliyetlerinin içten yanmalı motorlu araçlara göre daha düşük olması yer alıyor. Ancak sigorta ve kasko konusunda bazı belirsizlikler devam ediyor.

DAHA UZUN GARANTİ SÜRESİ

Togg'un hazırladığı rapordan derlenen verilere göre, Türkiye'nin en çok satan elektrikli otomobili olan C-SUV segmentindeki Togg T10X, içten yanmalı C-SUV otomobile göre yüzde 85 daha uygun bakım maliyeti sunuyor. ömrü içten yanmalı arabalara göre daha düşüktür.

T10X alıcılarına 3 yıl/100 bin kilometre ve 8 yıl/160 bin kilometre pil garantisi sunulurken, fosil yakıtlı C-SUV'lar 2-4 yıl garantiye sahip oluyor.

Togg T10X'in bakım periyodu 2 yıl veya 40 bin kilometre olarak belirlenirken, içten yanmalı bir C-SUV otomobilin bakım aralığı 1 yıl veya 15-20 bin kilometre olabiliyor.

OLAĞAN BAKIM MALİYETLERİ

Elektrikli otomobiller ve T10X için rutin bakım yalnızca “polen filtresi” ve “hidrolik fren” sıvısını içerir. Bu parçaların 2 yıllık bakım maliyeti 3-5 bin lira arasında değişebiliyor.

İçten yanmalı araçların iki yılda bir yapılan bakımlarının bir parçası olan “motor yağı, hava, polen, yağ ve yakıt filtreleri ile hidrolik fren hidroliği ve bujilerin bakımları” maliyetleri 25-30 bin liraya kadar çıkabiliyor .

UCUZ TOPLAM MALİYET AVANTAJI

Elektrikli otomobiller, toplam kullanım maliyetlerinin daha düşük olması nedeniyle içten yanmalı modellere göre daha rekabetçi bir konuma geliyor.

Yine Togg T10X özelinde bakıldığında elektrikli araçlar “finansal maliyetler”, “3 yıllık MTV” ve “3 yıllık enerji maliyetleri/yakıt” gibi kalemlerde %48 daha uygun toplam maliyet avantajı sunuyor.

ELEKTRİKLİ ARABALAR 10 KATINA KADAR YAKIT TASARRUFU SAĞLAYABİLİR

Öte yandan Skywell Türkiye distribütörü Ulu Motor'dan alınan bilgiye göre elektrikli otomobillerde 10 kata kadar daha fazla yakıt tasarrufu sağlanabiliyor.

Bakım maliyetleri açısından ise benzinli veya dizel seçeneklerinde ağır bakım sırasında farklı arızalardan dolayı farklı parçalar değişebilmekte ve maliyetler çok daha yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Elektrikli araçların daha ağır bakımları, benzinli ve dizel seçeneklerinin standart bakımına neredeyse eşdeğer seviyelerde gerçekleştirilmektedir.

Bu bağlamda standart bakımları karşılaştırdığınızda elektrikli otomobillerin toplam maliyet açısından yüzde 50 civarında bir avantajı bulunuyor.

AKÜ MALİYETLERİ ARAÇ SATIŞ FİYATLARININ YAKLAŞIK %20-25'İNİ OLUŞTURUYOR

Satın alma maliyetleri açısından bakıldığında elektrikli araçlar, akü maliyetleri yüksek olduğu için benzinli veya dizel araçlara göre çok daha pahalıydı ancak pil maliyetleri şimdiden önemli ölçüde düştü.

Dolayısıyla gelinen noktada elektrikli araçlar, benzinli ve dizel muadillerine göre çok daha uygun fiyatlı hale geldi. Elektrikli araçların satın alma maliyetleri açısından da vergi avantajları bulunuyor. Farklı finansman koşullarına sahip tüketici kredileri de sunulmaktadır.

Elektrikli otomobil akülerinin ekonomik ömrü 10 yıl olarak açıklandı. Bu işlem sonunda piller tamamen kullanılamaz hale gelmez ancak kapasite kaybı nedeniyle otonomi kaybı yaşanabilir.

Günümüz koşullarında akü maliyetlerinin araç satış fiyatlarının yaklaşık %20-25'ine tekabül ettiği tahmin edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir