Electric Custom sokaklara çıkmaya hazırlanıyor

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Yeniköy Fabrikası, Ford'un Avrupa'daki ticari araç üretim üssü olarak Ford Otosan'ın mühendislik gücünü küresel sahneye taşımayı hedefliyor. Elektrikli Ford Transit Custom'ın üretimine başlayan Ford Otosan, esnek platformda konvansiyonel, hibrit ve elektrikli araçları aynı hat üzerinde üretiyor. Ford Otosan Yeniköy fabrikasında. 300 km'nin üzerinde menzile sahip olan E Custom'ın üretimine başlandığını ve aracın önümüzdeki dönemde piyasaya sürüleceğini de belirtelim.

Electric Custom sokaklara çıkmaya hazırlanıyor

1 TL'lik üretim 2,6 TL arttı

Sektör temsilcilerinden Güven Özyurt, Ford Otosan üretiminin her TL'sinin Türkiye üretimini 2,6 TL artırdığına dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Ford Otosan'ın Türkiye'nin GSYİH'sına sağladığı 1 TL'lik katkı, GSYİH'ya 3,3 TL'lik katkı sağlıyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) Lider Fabrika Ağı'na (Global Lighthouse Network) 2019 yılında Kocaeli'de akıllı fabrika uygulamalarıyla dahil olan Türkiye'de ilk, dünyada ise dört otomotiv üreticisinden biri olan Ford Otosan, programını sürdürüyor. 'Endüstri 4.0', Yeniköy'le bir üst aşamaya taşındı.

Electric Custom sokaklara çıkmaya hazırlanıyor

Yeni yollar açtı

Yeniköy fabrikası esnek ve entegre bir yapı olarak öne çıkıyor. Gerektiğinde %100 kapasite aktarımı ile hem içten yanmalı hem de elektrikli araç üretebilen Türkiye'deki ilk ve tek fabrikadır. Aynı zamanda bu iki teknolojiyi en son sürdürülebilirlik ve çevre standartlarına göre üretmektedir. Fabrikanın yıllık 245 bin araç üretim kapasitesi bulunuyor. Planlanan yatırımlar tamamlandığında bu kapasite yıllık 405 bin adede çıkacak. Ford Otosan'ın toplam yıllık üretim kapasitesi 900 bin adedi aşacak.

Electric Custom sokaklara çıkmaya hazırlanıyor

VW için üretecek

Ford'un Avrupa'da satışa sunulan ikinci tamamen elektrikli ticari aracı E-Transit ve E-Tourneo Custom, kendine has bağlantı özellikleriyle Yeniköy'de üretiliyor. · Ayrıca Ford Otosan, Ford ile Volkswagen arasındaki stratejik ortaklık kapsamında yeni nesil Volkswagen 1 tonluk ticari aracı Yeniköy'de üretecek. · Yeniköy fabrikasında akü montaj fabrikasının inşaatına başlandı. Tamamlandığında Gölcük fabrikasındaki 150 bin pil montaj kapasitesinin yanı sıra Yeniköy fabrikasıyla birlikte toplam kapasite 300 bini aşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir