E-Devlet'te yeni hizmet: Olay tespit raporu artık e-Devlet'te saklanacak

E-Devlet mobil uygulamasında yeni bir hizmet devreye alındı. Trafik kazalarında tutulan kaza tutanakları artık e-Devlet üzerinden hazırlanabilecek. Sürücüler kağıt dakikaya ihtiyaç duymadan cep telefonları ile online dakika oluşturabilecek. Hizmet şimdilik yalnızca iki aracın karıştığı kazaları kapsıyor.

E-Devlet'te yeni bir hizmet devreye alındı. Milyonlarca araç sürücüsünü etkileyen yeni hizmet, trafik kazalarında saklanan olay raporlarını çevrimiçi hale getiriyor.
Kaza raporlama hizmetini kullanabilmeniz için e-Devlet hesabınızda iki adımlı kimlik doğrulamanın aktif olması ve hizmeti kullandığınız anda mobil cihazınızın konum hizmetinin aktif olması gerekmektedir. Trafik kazasına karışan iki sürücünün kaza raporlama hizmetine girip işlemleri bildir butonuna tıklamasıyla süreç başlıyor.
Açılan ekranda sürücülerden biri isteğe bağlı olarak “Yeni rapor oluştur” seçeneğine, diğeri ise “Yeni kayda dahil et” seçeneğine tıklıyor. Rapor oluşturmak için her iki sürücü de gerekli şartları okuduktan sonra, eğer şartlar sağlanıyorsa “Şartları yerine getiriyorum” butonuna tıklanır.
Her iki sürücünün sürücü bilgileri görüntülendikten sonra sürücüler kazaya karıştıkları aracı seçiyor. Seçilen araca ait lisans ve sigorta bilgilerini görüntüleyerek devam edin. Araç sürücüye kayıtlı değilse “Farklı araç ekle” butonuna tıklayın. Açılan ekranda araç ruhsat QR kodunu okutarak ruhsat detayları girilir.
Her iki sürücünün de kaza fotoğraflarını yüklemesinin ardından kaza tutanağı yazılıyor.
Açılan ekranlar aracılığıyla sürücüler, araçlarının ilk çarptığı yeri seçiyor ve süreç devam ediyor.
Sürücü ekranında otomatik olarak bir QR kodu oluşturulur ve rapora dahil edilir. Raporu oluşturan sürücünün ekranında QR kod okuyucu açılır.
Raporu oluşturan sürücü QR kodunu taradığında olay raporları eşleştirilir. Raporu oluşturan sürücünün telefonundan gerekli bilgiler okunduktan sonra kazanın saati görüntüleniyor ve devam ediliyor. Bilgiler kontrol edildikten sonra onay butonu ile işlem tamamlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir