Citroenden 2 modelleri yolda – Otomobil Haberleri

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Citroen bu yılın sonlarında Türkiye'de 2 yeni modeli piyasaya sürecek. Eylül ayında elektrikli C3'ü piyasaya sürecek olan marka, yılsonuna doğru yeni C3 Aircross'u yollara çıkaracak. Yıl sonuna kadar 3.000 adet elektrikli C3 satmayı hedefleyen Citroen, 2025 yılında aracın hibrit versiyonunu ithal edecek. 2025 yılında ise toplam 11.000 adet hibrit ve elektrikli C3 satışının gerçekleşmesi bekleniyor.

1,1 milyon pazar tahmini

Stellantis Grubu'nun 2022 yılında Türkiye pazarının toplamda 1,1 milyon adet civarında olmasını beklediğini belirten Citroen Genel Müdürü Selen Alkım, şöyle devam etti:
“İlk çeyrek çok güçlü. İkinci ve üçüncü çeyrekte azalıyoruz, dördüncü çeyrekte tekrar artırıyoruz. Filodan elbette beklentilerimiz var. Finansmana destek vereceğiz ama onun dışında bizim hesaplamalarımıza göre bu pandemi döneminden bekleyen 300 bin ulaşılmaz talep var. Yani o müşteri bir şekilde hala var, araba almamış ve ona ihtiyacı var. Yani bu müşteri bir noktada bir araba satın alacak. “Elektrikli araç pazarının bu yıl 80-90 bin aralığında olmasını bekliyoruz.”

Elektrikli araçların benimsenmesi

Türkiye'de elektrikli otomobilleri iyi benimsemiş ve çok iyi kullanan bir müşteri kitlesinin bulunduğunu vurgulayan Alkım, şöyle konuştu:

“Alıcı müşterilerimizle sürekli gelip araştırma yapıyoruz. Kullanım alışkanlıklarını ölçmek, örneğin memnun olup olmadığınızı veya değiştirmek istediğiniz bir şey olup olmadığını ölçmek. Bazı müşteriler aslında bunu kendi hayatlarına adapte etmiş, şarj istasyonundan randevu alıp mesafeyi ayarlıyor ve o da bunu çok etkili bir şekilde yönetiyor. Ancak bazı müşteriler hâlâ direnç gösteriyor. Çünkü içten yanmalı motorun sunduğu konfor da var elbette. Marka olarak hedeflerimizden vazgeçmedik. Yani piyasaya sürdüğümüz her yeni otomobilde mutlaka bir elektrik motoru devreye sokacağız. Elektrikli ve hibrit versiyonlarıyla müşterilerimize sunacağız. Talebimizi orada da sürdürüyoruz.

Halihazırda C4 ve C4X elektrikli modellerimiz satışta. Elektrikli C4 aslında X segmentinde benzersiz. Şu anda C sedan segmentinde satış yapıyoruz ancak elektrik pazarının kompozisyonuna bakarsanız ağırlıklı olarak SUV'lar var. Elektrik pazarının yüzde 40’ını SUV’lar oluşturuyor. Sonra ödüller gelsin. Dolayısıyla e-C4 ve e-C4 X ile rekabetin olmadığı iki segmentteyiz. Şimdi de B-SUV olarak piyasaya sunacağımız yeni C3 ile gireceğiz. Biz orada da rakamlarımızla iddialıyız. Ardından yılsonuna doğru yeni C3 Aircross'un lansmanını yapacağız. Bu sayede 4 artı 1 Ami diyerek 4+1 modelimiz olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir