Çin'in elektrikli araçlarına Avrupa'dan vergi adımı

Avrupa Komisyonu bugün otomobil üreticilerine önümüzdeki aydan itibaren Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara %25'e kadar ek vergi uygulayacağını bildirecek.

Konuyu bilen kaynaklara dayanan Financial Times raporu, AB'nin aşırı sübvansiyonlar nedeniyle gümrük vergilerini açıklamasının beklendiğini söylüyor.

Bir aydan kısa bir süre önce ABD, Çin yapımı elektrikli araçlara uygulanan vergileri dört katına çıkararak %100'e çıkardı.

Brüksel'in, BYD ve Geely gibi Çinli üreticilerden ve Çin'den Avrupa'ya araba ihraç eden Tesla gibi Batılı üreticilerden yapılan ithalatlara ABD'den çok daha düşük gümrük vergileri uygulaması bekleniyor.

Bu adım, Avrupalı ​​otomobil üreticilerinin Çinli rakiplerinin düşük maliyetli elektrikli araçlarından olumsuz etkilenmesinin ardından atıldı.

Sübvansiyon karşıtı soruşturma nedeniyle AB'ye tepki gösteren Çin, AB ülkelerine tek tek işbirliği ve lobi çalışması çağrısında bulundu. Ancak gümrük vergilerine nasıl tepki vereceğini tam olarak açıklamadı.

Türkiye ayrıca Çin'den ithal edilen binek araçlara ek vergi getirme kararı aldı. Çin'den ithal edilen tüm yakıt türlerindeki binek araçlara ek vergi getirildi. Sonuç olarak, halihazırda elektrikli otomobillere uygulanan yüzde 40 vergi, tüm yakıt türlerine sahip araçlara da uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir