Çin'den elektrikli süper araba: zıplıyor, tank gibi dönüyor, 3 tekerleğe binebiliyor

BYD'nin Çin markası olan lüks marka YangWang'ın süper otomobili U9 resmi olarak tanıtıldı. Dört elektrik motoruyla 1287 beygir güce sahip olan model, gelişmiş süspansiyon sistemiyle zıplayabiliyor, tank dönüşleri yapabiliyor, tekerleği olmasa da kalan 3 tekerleğiyle hareket edebiliyor. Bu özellikleri ve gücüyle Ferrari gibi süper lüks markalarla rekabet eden U9'un fiyatı da rakiplerine göre çok daha uygun kalıyor.

Çin'in BYD'sinin bir alt markası olan YangWang, U9 adlı süper otomobilini resmen tanıttı. Uzun süredir ilginç özelliklerini gösteren videolarla gündemde olan model, e4 platformunu kullanıyor ve “DiSus-X” adı verilen süspansiyon sistemiyle dikkat çekiyor.
Bu gelişmiş süspansiyon sistemi sayesinde araç üç tekerlek üzerinde zıplayabiliyor, dans edebiliyor ve hatta hareket edebiliyor.
Dört tekerlekli elektrik motorlarından 1.287 beygir güç ve 1.680 Nm tork sağlayan model, 0'dan 100'e hızlanmasını sadece 2,36 saniyede tamamlıyor. Modelin azami hızı ise 309 km/saat olarak açıklandı.
Elbette bu hızları sunan aracın 633 kilogramlık batarya paketine sahip olduğunu ve yaklaşık 2 buçuk ton ağırlığında olduğunu da unutmamak gerekiyor.
800V şarj mimarisine sahip olan model, 10 dakikada %30’dan %80’e kadar şarj olabiliyor. Araç ayrıca iki adet ikili şarj portu sayesinde çift şarj edilebiliyor.
Aracın içerisinde sade bir tasarım mevcut. Ortada dikey olarak konumlandırılmış 10,25 inçlik sürücü ve yolcu ekranı ve üç adet 12,3 inçlik ekran bulunuyor.
Ön siparişlerine başlanan modelin ilk teslimatlarının yılın ortalarına doğru gerçekleşmesi bekleniyor.
Son olarak aracın açıklanan fiyatı ise 236.000 dolar olacak. Bu fiyat, aracı Ferrari ve Lamborghini gibi rakiplerine göre daha ucuz hale getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir