Çin'deki 9 otomobil üreticisinin sürücüsüz araç teknolojilerini test etme onayı

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ileri otonom sürüş teknolojilerinin gerçek yol koşullarında test edilmesi amacıyla Pekin, Şanghay ve Guangzhou'nun da aralarında bulunduğu 7 şehirde pilot projeler başlatılacak.

Aralarında devlete ait Changan Automobile, GAC ve SAIC'in de bulunduğu dokuz otomobil üreticisi ile BYD ve Nio gibi özel şirketler bu projelerde otonom sürüş teknolojilerini test edebilecek.

Testlere otomobil üreticilerinin yanı sıra mobil taksi şirketleri gibi filo şirketleri de katılacak.

Otomobilden otobüse ve kamyona kadar farklı kategorilerdeki akıllı araçların test edilmesinin amaçlandığı pilot proje aşamasında, araçlar sıkı teknik ve güvenlik değerlendirmelerine tabi tutulacak.

Test verilerinin, “akıllı bağlantılı araçlar (ICV'ler)” olarak adlandırılan bu kategorideki araçların mevcut trafik sistemlerine nasıl uyarlanabileceği ve yol güvenliğini nasıl artırabileceği konusunda fikir vermesi amaçlanıyor.

GEÇEN YIL ÇİN İHRACATTA LİDERLİĞİ ELDE ETTİ

Çin'in otonom sürüş standartları, 0'dan (tamamen manuel) 5'e (tam otomatik) kadar 6 seviye tanımlıyor.

Seviye 1 ve 2 kısmi otomasyondur, seviye 3 sürücülü koşullu otomasyondur ancak otonom sürüş unsurlarını içerir ve seviye 4 sürücüsüzdür ancak pilotun müdahale edebileceği yüksek düzeyde otomasyonu tanımlar.

2023 yılında 4,91 milyon otomobil ihraç eden Çin, Japonya'yı geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı oldu.

Elektrikli araç üretimi ve ihracatındaki artış, genel ihracatın düştüğü bir yılda ülkenin otomotiv liderliğine yükselmesinde etkili oldu.

Çin'in elektrikli araç üretimi 2023'te 9,58 milyona, satışları ise 9,49 milyona yükselirken, ülke bu kategoride üst üste dokuzuncu kez küresel pazardaki lider konumunu korudu.

Çinli otomobil üreticilerinin gelirleri bir önceki yıla göre %11,9 artarak 2023'te 10,1 trilyon yuan'a (yaklaşık 139 milyar dolar) ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir