Çin markalarının Türkiye otomotiv pazarındaki payı artıyor

Türkiye otomotiv pazarında Çinli markaların payı arttı. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'nin (ODMD) verilerine göre, Türkiye'deki toplam otomobil ve hafif ticari araç satışları yılın ilk 2 ayında 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 40,6 artarak 185 bin 691 adede ulaştı.

Aynı dönemde otomobil satışları yüzde 52,11 artışla 146 bin 318 adede, hafif ticari araç satışları ise yüzde 9,8 artışla 39 bin 373 adede yükseldi.

ÇİN MENŞELİ 10 MARKA YER ALDI

ODMD listesine yeni Çinli şirketlerin de dahil olmasıyla birlikte pazardaki toplam marka sayısı 53'e yükseldi.

Bu markaları ülkelere göre incelediğimizde Fransız ve Alman markalarının ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Yerli üretim markaların yanı sıra Güney Kore ve Japon markaları da pazarın önemli oyuncuları arasında yer alıyor.

Son dönemde Çinli markaların Türkiye'ye olan ilgisinde ciddi bir artış olsa da bu durum pazara giren firma sayısına da yansıyor. Türkiye otomotiv pazarında Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Maxus, Hongqi, DFSK, BYD ve NETA'nın da aralarında bulunduğu Çin menşeli 10 marka bulunuyor.

Türkiye pazarında DFSK ve Chery içten yanmalı motorlu otomobilleri satışa sunarken, MG hem elektrikli hem de içten yanmalı motorlu otomobiller sunuyor, diğer markalar da elektrikli modeller sunuyor. Lüks segmentte otomobil satışı yapan Voyah, ODMD'de listelenmiyor. Ayrıca DFSK ve Maxus markalarıyla hafif ticari araçların da satışını gerçekleştirmektedir.

EN ÇOK SATILAN ÇİN MARKALARI

Çinli otomobil üreticilerinin Ocak-Şubat döneminde Türkiye'deki satış verilerine bakıldığında Chery, 9 bin 456 adetle ilk sırada yer aldı. 2.716 adet satışla MG ikinci, BYD ise 375 adetle üçüncü oldu.

Otomobil ve hafif ticari araçların da aralarında bulunduğu 69 adet satışla DFSK dördüncü, Skywell ise 58 adet satışla beşinci sırada yer aldı.

TÜRKİYE PAZARINDA ÇİN MARKALARININ PAYI

Çinli otomotiv şirketlerinin Türkiye'deki toplam satışları (otomobil ve hafif ticari araç) yılın ilk iki ayında 12 bin 781 adede ulaşırken, otomotiv pazarındaki payları da yüzde 6,88'e ulaştı.

Çin markalarından DFSK ve Maxus da ticari araç satışı yapıyor. Bu iki markanın hafif ticari araçları hariç tutulduğunda sadece otomobil dikkate alındığında Çinli markaların satışı 12 bin 709, otomotiv pazar payı ise %8,68 oldu.

1000 BİRİMİN ALTINDAYDI

Geçtiğimiz yılın şubat ayında Chery ve bazı Çinli markaların henüz satışa başlamadığı dikkate alındığında, Çin markalarının toplam satışları 1000 adedin altında kalıyordu. Geçtiğimiz yılın tamamında Çin markaları, toplam 967.341 adetlik Türkiye otomotiv pazarında 59,97 satışla %6,10 pay elde etti.

Dolayısıyla Çinli markaların Türkiye pazarında hem miktar hem de pazar payı açısından konumlarını güçlendirdiği görüldü.

Öte yandan Türkiye'yi Avrupa'ya açılan kapı olarak gören Çinli markaların Türkiye'de üretim yapıp yapmayacağı da merak ediliyor. Bu noktada ilgili bazı şirket yetkilileri, Çin markalarının pil üretimi ve yatırımı açısından Türkiye'nin en büyük adaylardan biri olduğunu ancak elektrikli otomobillere ilişkin düzenlemeleri ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir