Çin ABD'ye karşı yüzünü DTÖ'ye çevirdi

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yerli üreticiler kanunlarla sübvansiyonlarla desteklenirken, Çin ve diğer DTÖ üyesi ülkelerden ithal edilen ürünlerin pazardan çıkarılmasının haksız rekabet yarattığı belirtildi.

Açıklamada, talebin elektrikli araç üretiminde küresel sektöre ve tedarik zincirlerine zarar verdiği, şikayetin Çinli üreticilerin çıkarlarını korumayı ve küresel yeni enerjili araç endüstrisinde adil rekabeti sürdürmeyi amaçladığı belirtildi.

Açıklamada, ABD'nin özel ulusal muameleyi ve tercih edilen ülkeye özel muameleyi yasaklayan DTÖ kurallarını ihlal ettiğinin altı çizilirken, Washington yönetimine ayrımcı sübvansiyon politikasını bir an önce düzeltmesi ve küresel pazarın istikrarını koruması çağrısında bulunuldu. yeni enerji araç endüstrisi ve tedarik zincirleri.

Öte yandan açıklamada Çin'in, DTÖ üyelerinin sanayi sübvansiyonlarını ekonomik ve sosyal kalkınmayı teşvik edecek kurallara uygun olarak uygulamalarına saygı duyduğu vurgulanıyor.

Pekin yönetimi, “Yeni Enerji Aracı (NEV)” adını verdiği şarj edilebilir, bataryalı, hibrit ve yakıt hücreli elektrikli araçların üretimini de devlet sübvansiyonlarıyla destekliyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, Ekim 2023'te Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyonlar hakkında, Avrupalı ​​otomobil üreticileri açısından haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle soruşturma başlattı.

NTV'yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir