Cenevre Otomobil Fuarı'na ilişkin tarihi karar: 120 yıl sonra sona eriyor

Her yıl İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen otomobil fuarının, azalan talep ve zorlu pazar ortamı nedeniyle 120 yıl sonra artık düzenlenmeyeceği açıklandı. Fuar organizatörleri bir sonraki Cenevre Otomobil Fuarı etkinliğinin Cenevre'de değil Katar'da düzenleneceğini duyurdu.

Fuarı düzenleyenlerden yapılan yazılı açıklamada, “Belirsiz görünüm nedeniyle bir sonraki Cenevre Otomobil Fuarı etkinliğinin Cenevre yerine Kasım 2025'te Katar'da yapılması gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.
Otomobil fuarının artık Cenevre'de düzenlenmeyeceğinin belirtildiği basın açıklamasında, otomotiv sektöründeki belirsizliklerin büyük olduğu ve Avrupa'daki fuarların çekiciliğinin azaldığının altı çizildi.
Cenevre Otomobil Fuarı ilk kez 1905'te düzenlendi ve onlarca yıldır dünyanın en önemli otomobil fuarlarından biri oldu. Ancak son yıllarda katılımcı ve ziyaretçi sayısında keskin bir düşüş yaşandı.
Cenevre'deki Palexpo fuar merkezinde düzenlenen ve her yıl 1000'e yakın otomobilin sergilendiği fuar, Kovid-19 salgını nedeniyle 4 yıldır düzenlenemiyordu.
Geçen fuarda 200 bin ziyaretçi beklenmesine rağmen sadece 168 bin ziyaretçi gelmişti.
Comité daimi du Salon uluslararası de l'Automobile Vakfı Başkanı Alexandre de Senarclens, söz konusu kararı üzüntü verici olarak değerlendirerek şunları söyledi: “Bu, başarımızı yeniden kazanmak için gösterdiğimiz çaba ve kararlılığa gölge düşürmemelidir. Ancak, zorlu endüstriyel bağlamda, üreticilerin Cenevre fuarına gösterdiği ilgisizlik, “Paris ve Münih fuarlarında yerel üreticilerin tercih ettiği rekabet ve böyle bir fuarı desteklemek için gerekli yatırım düzeyleri, Fuar geleceğine son darbeyi vurdu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir