87 milyar liralık sanayi İstanbul'da buluşuyor

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Motosiklet sektörü artık bir endüstriye dönüşme aşamasında: Gelişen alt sektörüyle büyük bir atılım gerçekleştiren Türkiye'de motosiklet sektörünün 2023 yılındaki toplam cirosu 87 milyar TL civarında oldu. MOTED Başkanı Başarı Erbaş, şunları söyledi: “2023 yılında toplam 957 bin motosiklet kayıt altına alındı. Ocak 2024'te bir önceki dönemin aynı ayına göre %48 artışla 66 bin motosiklet satışı gerçekleşti. “Bu ivmenin 2024'te de devam edeceğini ve pazarın 1,2 milyon adet civarında olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Yüzde 30 oranında artacak.

Yapılan araştırmalara göre dünya çapında yıllık iki tekerlekli araç üretiminin 2030 yılında mevcut seviyesinin 1/3'ü oranında artarak 160 milyon araca ulaşacağına işaret eden Erbaş, şöyle konuştu:

“Bu bilgiler ışığında ülkemizde motosiklet pazarının hız kesmeden büyümeye devam etmesi, Türkiye'nin yakın gelecekte Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinin motosiklet üretim üssü haline geleceği konusunda bize büyük güven veriyor. Amacımız sektörümüzü sanayiye dönüştürmek. Ülkemize 200.000 ilave istihdam kazandırın. “Motosiklet sektörünün sanayiye dönüşmesi için ilgili tüm kamu kurumları ve özel sektörle iş birliği yaparak somut önlemler alıyoruz.”

B sınıfı ehliyet gerekiyor

MOTED genel koordinatörü Remzi Öztürk, B sınıfı ehliyet sahiplerinin artık 125 cc ve 11 KW'a kadar motosikletleri belgelerini değiştirmeden kullanabileceğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu yeni düzenlemeyle yüzde 60'tan daha ucuza ve vakit kaybetmeden sınıf sahibi olacak. A1 ehliyet. Bu haktan yararlanmak için sürücü kurslarına kaydolmak ve 6 saatlik direksiyon eğitiminin ardından sınavı geçmek gerekiyor. “1 Mart'tan sonra sürücü okullarında uygulama başladı. Ayrıca ilk günlerdeki fiyat karmaşası da sona erdi” dedi.

300'den fazla marka katılıyor

Yaz sezonuna yeni bir araçla girmek isteyenler ve otobüsle seyahat etmek yerine farklı mobilite çözümleri arayanlar için 300'den fazla markanın katılacağı Motobike İstanbul fuarında motosiklet, bisiklet ve aksesuarların en yeni modelleri sergilenecek. araba. araba. Fuara özel kampanyalarla satışa sunulacak elektrikli scooter, kask, eldiven, ceket, bakım-onarım ürünleri, yedek parça ve lastikler de sergilenecek ürün grupları arasında yer alıyor. Sürüş deneyimlerinin, rota önerilerinin, teknik bilgilerin ve keyifli sohbetlerin yanı sıra, motosiklet ve bisiklet dünyasından ünlü isimleri ağırlayacak olan Motobike Academy'ye özel programa fuarın tüm ziyaretçileri ücretsiz olarak katılabilecek.

Honda scooter geliştirme programı

Honda Motosiklet Türkiye, her geçen yıl artan motosiklet kullanımının yanı sıra, trafik yönetmeliğindeki yol değişikliği sonrasında 125cc motosikletlerin B sınıfı ehliyetle de kullanılabilmesiyle scooter sürüş güvenliği açısından da önemli bir adım attı. Türkiye'nin en büyük motosiklet geliştirme merkezi Honda Safety Türkiye, yeni sürücülere özel scooter sürüş programını başlattı. Yetkililer, sürücülerin trafikte empati geliştirmeleri için motosiklet eğitimi almalarının önemine dikkat çekti.

Güvenli motosiklet sürüş kültürünü yaygınlaştırma çalışmalarını genişleten Honda Türkiye, motosiklet satın alan müşterilerine özel eğitim video uygulamasını da hayata geçirdi. Başlangıç ​​Seviyesi programı da merkezin sunduğu diğer programlar gibi Japonya'da eğitim almış deneyimli personel tarafından verilmektedir. 1 günlük programda scooterın kontrol mekanizmalarından başlayarak denge ve adaptasyon çalışmalarına, scooter park etme ve sürüş dinamiklerine kadar pek çok konu işleniyor. Yönetmelik değişikliği sonrasında B ehliyetine sahip sürücülerin 125cc'ye kadar motosiklet kullanabilecek olması motosiklet eğitiminin önemini artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir