730 bin liraya yeni araba aldı! Hayatının şokunu yaşadı

Ankara'da yaşayan 27 yaşındaki Emre Okur, 2,5 yaşındaki engelli çocuğunun raporuyla sıfır aldığı otomobilin bazı parçalarının Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinden yararlanarak satıldığını iddia ederek otomobil satıcısına dava açtı. çocuk değiştirildi ve tamamen yeniden boyandı. Okur, “Raporları aldığımız bayiye ilettik. Bize önce 50 bin TL, sonra 100 bin TL gibi bir rakam teklif ettiler. Ancak bizim talebimiz aracın değiştirilmesi.”

Ankara'da bir oto yedek parça dükkanında çalışan Emre Okur, sol elinde bir parmağı eksik (el anomalisi) olan 2,5 yaşındaki oğlu için ÖTV muafiyetinden yararlanarak maluliyet raporu aldı. geçen yıl temmuz ayında İstanbul'dan 1 milyon 87 bin lira değerinde yeni otomobili 730 bin liraya satın aldı.
Aracı ağustos ayında teslim alan Okur, bir süre kullandıktan sonra araçta bazı farklılıklar olduğunu fark etti. Otomobili kontrol ettirmek için bilirkişiye giden Emre Okur'a, kaporta ve tamponun sökülüp bakıma tabi tutulduğu, aracın tamamen boyandığı söylendi. Daha sonra Okur'un avukatı Asiye Meltem Taşcı, otomobil satıcısıyla arabuluculuk toplantısı yaptı.
. Satıcı anlaşma için 100 bin lira teklif etti. Bu süreçte sağ arka kapının da değiştirildiğini öğrenen Okur, anlaşmadan vazgeçerek avukatı aracılığıyla bayiye dava açtı. Ankara 4. Tüketici Mahkemesi'nin açtığı davanın ilk duruşması ekim ayında görülecek.
Emre Okur, otomobilin arızalı olduğunu satın aldıktan 1 ay sonra fark ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: “İlk fark ettiğimiz şey kaportadaki ayar bozukluğu oldu. Bundan şüphelendik ve bilirkişiye götürdük. Raporlarda kaporta ve çamurlukta arıza olduğunu öğrendik. Araç sökülüp tamamen boyandı. Çamurlukta da benzer izler var.” Parçalara ayrılıp tekrar birleştirildi ve ardından sağ kapıda ayarlama yapıldı. Raporları satın aldığımız bayiye gönderdik. sonra bizi 3,5-4 ay oyaladılar. Bize fiyat teklif ettiler. Daha sonra arabuluculuk toplantısında kapı değiştirdiklerini öğrendik. Neden böyle bir şey oldu diye sorduğumuzda böyle bir bilgi ve rapor veremeyeceklerini söylediler. Daha sonra duruşma başladı. Talebimiz aracımızın yenisi ile değiştirilmesidir. “Ayıpsız olanı ile değiştirilmesini talep ediyoruz. Mağduruz” dedi.
Avukat Asiye Meltem Taşcı, müvekkilinin sıfır araç aldığı için kendisini bilirkişiye götürmesine gerek kalmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Fakat bir süre sonra araç düzgün çalışmıyor. 'Bu aracı bir servise koyayım. ilişkide bir sorun mu var?' Diyor.
Aracın tüm parçalarının değiştirildiğini görüyorlar. Biz aracın sadece boyandığını düşünürken, arabuluculuk toplantısında sağ kapının da değiştirildiğini söylediler. Kabul etmelerine rağmen bize sadece 100 bin lira teklif ettiler. Sağ kapının değiştiğini söyleyip 100 bin lira teklif ediyorlar. Tabii biz bunu kabul etmedik. Şu anda dosyaya bilirkişi atanmasını bekliyoruz. Aracın en kısa sürede değiştirilmesini umuyoruz. “Daha önceki kararları da dosyaya koyduk, en kısa sürede lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir