66 Plaka nerede? Hangi şehrin plakası 66? 66 Hangi ilin plaka kodu?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

66 Plaka nerede?

Tüm araçların devletin hukuk kurumları tarafından kayıt altına alınmasını ve tanınmasını amaçlayan araç plakaları, araçların vazgeçilmez parçalarıdır. Araçların plakalarının başında yazan numaralar, o plakanın hangi şehre ait olduğunu gösterir. Araç alım satım işlemlerinde plaka kodları oldukça önemlidir.

İnsanlar ayrıca satın almak istedikleri araçların plakalarının hangi şehre ait olduğunu da öğrenebilecek. 66 plakalı kodun nereye ait olduğu sorusunun cevabı Yozgat olarak veriliyor. Osmanlı Devleti'nin sonraki dönemlerinde Ankara vilayetinin bir sancağı olan Yozgat, cumhuriyetin ilanından sonra vilayet statüsüne kavuşmuştur.

Ancak Yozgat şehrinin 66 plakalı plaka kodunu aldığı tarih 1962 yılıdır. Bu tarihte yürürlüğe giren bir yönetmelik ile ülkemizde her ile plakalarda kullanılmak üzere il kodları tahsis edilmiştir. Alfabetik sırayla ilerleyen listede 66 il kodu Yozgat şehrine karşılık geliyor.

Hangi şehrin plakası 66?

Yozgat için 66 numaralı levha kullanılmaktadır. Türkiye'de trafikte 66 kodlu bir araç gördüğünüzde onun plakasının Yozgat şehrine ait olduğunu bilmelisiniz. Ortalama 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan Yozgat şehri İç Anadolu bölgesine aittir. Ancak Çekerek, Kadışehri ve Aydıncık ilçeleri Karadeniz bölgesinde yer almaktadır.

66 Hangi ilin plaka kodu?

Türkiye'nin 81 ilinin her birinin plaka kodu bulunmaktadır. Bu kodlar il adlarının alfabedeki sırasına göre belirlenmektedir. 66 plakanın kodu Yozgat iline ait olup olmadığı birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. Yozgat'ta kayıtlı tüm motorlu taşıtların plaka kodu 66'dır. Bu kod Yozgat ilinin tüm ilçelerinde geçerlidir. Çünkü plaka kodları tüm il ilçelerinde aynı şekilde kullanılmaktadır.

65 Plaka nerede? Hangi şehrin plakası 65? 65 Hangi ilin plaka kodu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir