53 Plaka nerede? 53 Hangi şehrin plakası? 53 Hangi ilin plaka kodu?

genişletmek

Türkiye'de illerin plaka kodları farklı olduğundan araçların hangi illerde kayıtlı olduğunu anlamak kolaydır. 1962 yılında çıkarılan kanuna göre illere plaka kodları alfabetik sıraya göre tahsis edilmiştir. Bu tarihten sonra il haline gelen yerlerde plaka kodu devam etti. Bu nedenle bazı şehirlerin ilk harfleri alfabetik sıraya göre önde yer alsa da plaka kodları sonda yer alabilmektedir. Plaka kodu 53, hangi şehirden geldiği sıklıkla merak edilen ve araştırılan bir plaka kodudur.

53 Hangi şehrin plakası?

Ülkemizde araçların hangi şehirde kayıtlı olduğunu plakalara bakarak kolaylıkla anlayabilirsiniz. Plaka ve şehir eşleşmeleri sadece bulmacalarda sorulmaz, aynı zamanda genel bilgi olarak da kabul edilir. Her şehrin plaka kodunu ezberlemek zor olsa da en bilinen veya en büyük şehirleri bilmek daha kolaydır. 53 kodlu plaka, Karadeniz bölgesinin gelişmiş bir şehri olan Rize şehrine aittir. Herhangi bir şehirde 53 plakalı bir araç gördüğünüzde o aracın Rize şehrine kayıtlı olduğunu anlayabilirsiniz.

53 Hangi ilin plaka kodu?

1962 yılında Türkiye'nin tüm illerine farklı plaka kodları verilmesine karar verildi. Buna göre 53 plaka kodu, Karadeniz'de bir şehir olan Rize'ye karşılık gelmektedir. Rize, 1924 yılında il olmuştur ve bu nedenle plaka kodu almaya hak kazanmıştır. Plaka kodları verildikten sonra numaralandırma devam eder ve şehir olan yerlere plaka kodları atanır.

Rize plaka kodu nedir?

Rize'nin plaka kodu 53'tür. Ön ve arka plakasında 53 yazan bir araç görürseniz bu aracın Rize ilinde kayıtlı olduğunu anlayabilirsiniz.

Rize'nin plaka kodu 53 mü?

Rize, Karadeniz bölgesinin meşhur illerinden biri olup her yıl binlerce yerli ve yabancı kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Karadeniz özellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilen bölgelerden biridir. Rize plaka kodu da birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Rize'nin plaka kodu 53 olarak belirlendi.

52 Plaka nerede? 52 Hangi şehrin plakası? 52 Hangi ilin plaka kodu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir