Zorunlu kış lastiği kullanımı için son gün: 1 Nisan

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Hava sıcaklıklarının artmasıyla kış lastikleri yaz koşullarında performansını kaybederek yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Bu nedenle sıcak havalarda kullanıma uygun yaz lastiklerine geçiş hem güvenlik hem de ekonomi açısından önemli faydalar sağlıyor. Güvenli sürüş ve konforlu yolculuk için mevsime uygun lastiklerin kullanılması büyük önem taşıyor. Uzun vadede lastik ömrünü uzatan ve maliyet tasarrufu sağlayan doğru lastikleri kullanmak, aracınıza maksimum konfor ve performans sağlamanıza yardımcı olur.

Lastikler yaza hazır mı?

Memurlara yönelik 9 günlük özel Ramazan Bayramı tatili döneminin ve 1 Nisan'dan itibaren kış lastiği zorunluluğunun sona ereceğinin duyurulmasının ardından; Sürücüler uzun tatil öncesi araçlarını yola hazırlamak için yaz lastiği arayışına girdi. Yaz lastikleri sert kauçuk bileşimli yapısıyla sıcak havalarda yolu daha iyi kavrayarak araç hakimiyetini artırır, ıslak ve kuru zeminde daha kısa fren mesafesi sunar, daha düşük yol direnciyle yakıt tüketimini azaltır. Sıcak hava koşullarında ve kuru zeminde optimum performans sağlayacak şekilde tasarlanan yaz lastiklerinde, güvenli sürüş için lastik değişim süresi Türkiye'de hava sıcaklığının 7°C ve üzerine çıkmasıyla başlıyor.

Yaz lastiği takarken nelere dikkat edilmelidir?

Yaz lastiklerine geçerken lastiklerin durumunu doğrulamak ve montaj aşamasını doğru şekilde tamamlamak için bir dizi kontrol adımı gereklidir. Lastik basıncını kontrol etmek, diş derinliğini kontrol etmek, lastik tarihini kontrol etmek gibi önemli adımları içeren bu kontrollerin yanı sıra yaz döneminde rutin kontroller de güvenli, yüksek performanslı sürüş için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir