Yenilenen BMW 5 serisinde alternatifler belli oldu

0

Yollara çıktığı 1972’den bu yana sınıfında standartları belirleyen BMW 5 Serisi, BMW’nin yenilikçi tasarım diliyle yeniden şekilleniyor ve üstün teknolojileri ile geleceğe ışık tutuyor. BMW Group, tamamen elektrikli ve içten yanmalı motor seçenekleriyle yeni BMW 5 Serisi Sedan’ı ilk kez otomobil tutkunlarının beğenisine sunuyor.

Yeni BMW 5 Serisi Sedan’ın ön tasarımı, markaya özgü BMW böbrek ızgaralarının ve markaya özgü dört bölümlü farların modern bir yorumundan oluşur. BMW Iconic Glow aydınlatmalı böbrek ızgaralar standart olarak sunulurken M Shadow farlar opsiyonel olarak sunulur.

Optimize edilmiş akustik konfor

Yeni BMW 5 Serisi Sedan’ın iç mekanı, sürücü odaklı tasarımıyla öne çıkan BMW Kavisli Ekran ile konuklarını karşılıyor. 12,3 inçlik bilgi-eğlence ekranı, 14,9 inçlik multimedya ekranıyla tamamlanıyor. BMW Kavisli Ekran sayesinde otomobilin içindeki fiziksel düğmeler minimuma indirilir.

Yenilenen BMW 5 Serisi'nde alternatifler belli oldu

Yeni BMW 7 Serisi ile tanıtılan BMW Etkileşim Çubuğu, yeni BMW 5 Serisi Sedan’da araç içi kullanıcı deneyimini bir sonraki seviyeye taşıyor. Ambiyans aydınlatması ile yenilikçi bir kombinasyon oluşturan sistem, ön panelden kapı içlerine kadar uzanarak yeni BMW 5 Serisi’nde geçirilen zamanı daha keyifli hale getiriyor.Aracın yeniden tasarlanan direksiyon simidi, altı düz ve üç yarış ile öne çıkıyor. BMW 5 Serisi Sedan’da direksiyon simidi üzerindeki düğmeler dokunmatik işleve sahiptir. Orta konsoldaki yeni vites seçme paneli, arka aydınlatma ile aracın içindeki premium atmosferi destekliyor.

Elektromobilitede yeni dönem

Yeni BMW 5 Serisi Sedan, aynı gövdede tamamen elektrikli ve hafif hibrit içten yanmalı motor seçenekleri sunarak kullanıcılara seçim esnekliği sunuyor. Modelin en güçlü versiyonu olan yeni BMW i5 M60 xDrive, iki elektrik motoru sayesinde 601 beygir güç ve 795 Nm tork üretiyor. M Sport Boost teknolojisi sayesinde otomobilin motor torku anında 820 Nm’ye çıkabiliyor, böylece yeni BMW i5 0’dan 100 km/s hıza 3,8 saniyede ulaşıyor.

Yeni BMW i5’in diğer tamamen elektrikli versiyonu eDrive40, 340 beygir güç ve 430 Nm tork üretiyor. Bu modelin 0-100 km/s hızlanması sadece 6 saniye sürüyor. Yeni BMW i5 eDrive40, 582 km’ye varan menzile sahiptir ve 200 kW DC şarj teknolojisi ile 29 dakikada %80 pil şarjına ulaşır. Max Range fonksiyonu sayesinde sınırlı güç, hız ve konfor özelliklerini sınırlandırırken menzilini yüzde 25’e kadar artırabiliyor.

xDrive Mil Hibrit bu yıl Türkiye’de

BMW 5 Serisi’nin tercih edilen dizel motor seçeneği de yeni modelle birlikte güncel teknolojilerle donatılarak ürün gamında yerini alıyor. Yeni BMW 520d xDrive’da kullanılan 2 litrelik dört silindirli dizel ünite 197 beygir güç ve 400 Nm tork üretiyor. İçten yanmalı dizel motorun yanı sıra hafif hibrit işlevi destekleyen elektrik ünitesi ise 11 beygir gücü ve 25 Nm torkuyla dikkat çekiyor. Yarı hibrit fonksiyonlu dizel motorlu yeni BMW 520d xDrive, yeni BMW 5 Serisi’nin tamamen elektrikli modeli i5 ile aynı anda Türkiye’deki Borusan Otomotiv yetkili bayilerinde yerini alacak. 1.6 litrelik benzinli motora sahip yeni BMW 520i Sedan modeli 2024 yılında satışa sunulacak.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.