Yeni GLE sokaklara çıkıyor – Araba Haberleri

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Sürüş Yardım Paketi, Aktif Mesafe Yardımı DISTRONIC, Aktif Direksiyon Yardımı ve Trafik İşareti Yardımı gibi gelişmiş ek işlevler ve donanımlar içerir. 360° görüş açılı kamerayla sunulan Park Paketi, paralel ve dik park alanlarına giriş ve çıkışlarda sürücüye destek oluyor. Bir diğer yeni özellik ise “şeffaf kaput”.

Arazi sürüş programı etkinleştirildiğinde, aracın ön alt tarafının sanal bir görüntüsü orta ekranda görüntülenerek dik yokuşlu engebeli arazide sürüşü kolaylaştırır. Çekiş yardımı özellikleri aynı zamanda Römork Manevra Yardımı, orta ekranda güncellenmiş bir römork menüsü ve bir römork rota planlayıcıyı da içerir. Römork rota planlayıcısı, bir römorkla seyahat ederken en uygun rotaları bulmak için de kullanılabilir. Mercedes-Benz'in 1997 yılında M-Serisi ile pazara sunduğu GLE, premium SUV segmentini piyasaya sürdü. 2015 yılında lansmanını yaptığı GLE ile küresel başarısını sürdüren marka, 2018 yılında ise güncel model serisinin lansmanını gerçekleştirdi.

Yeni GLE sokaklara çıkıyor

Arazi sürüş modu

Çoğu GLE sürücüsü, nispeten daha zorlu arazilerde kullanmak yerine, yalnızca asfalt yollarda veya sürüş koşullarının kolay olduğu yollarda araç kullanır. Bu nedenle Mercedes-Benz, Offroad Teknik Paket kapsamını sadece GLE'nin içten yanmalı motorlu modelleri için yeniden düzenleyerek daha düşük fiyatlarla sunuyor. Pakette, motor altı koruması ve AIRMATIC havalı süspansiyon sisteminin yanı sıra yerden 30 mm daha fazla yükseklik gibi avantajlı özellikler de yer alıyor. Mevcut MBUX sürümünde bulunan “off-road sürüş modu”, eğim, sapma açısı, yön (pusula) ve direksiyon açısı gibi özel içerikleri yeni bir görsel deneyime dönüştürüyor. 360° kameralı park paketinin sunduğu “şeffaf kaporta” fonksiyonu, sürücünün yoldaki büyük taşlar veya derin çukurlar gibi engelleri daha iyi fark etmesine olanak tanıdığı için son derece kullanışlı oluyor.

Bu özellik aynı zamanda rampa veya tepelerden geçerken de avantaj sağlar. GLE'nin özel olarak tasarlanmış çekiş gücü daha da artırılmış dört tekerlekten çekiş sistemi ve dişli oranı, 3,5 tona kadar yüksek çekiş kapasitesi ve 140 kg'a kadar çekme gücü sunuyor. Tamamen elektrikli çekme kancası; Bagaj kapağındaki bir düğmeye veya orta gösterge ekranındaki tek bir düğmeye basıldığında aracın altından dışarıya doğru açılır ve otomatik olarak çalışma konumuna kilitlenir.

Kullanımdan sonra kolayca tamponun arkasındaki eski konumuna geri çekilir. Bisiklet taşımak gibi amaçlarla römork yerine çekme çubuğunu kullananlar için de özel bir işlev sunuluyor. Çekme çubuğu bileşenindeki iki ek vidayla bisiklet taşıyıcısı güvenli bir şekilde taşınabilir. Artık 100 kg'a kadar yük kapasitesine sahip e-bisikletleri taşımak da mümkün.

Motor hacmi 1993 cc

Ayrıca GLE'de yeni olan, navigasyon sistemi için römork rota planlayıcısıdır. Merkezi ekrandan, römorkla sürüşe uygun ve büyük sapmalar veya zaman kaybı gerektirmeyen, önceden tanımlanmış rotaları planlamak mümkündür. Diğer faktörlerin yanı sıra yol genişliği, yükseklik ve ağırlık sınırlamaları da dikkate alınır. Treyler, MBUX sistemindeki treyler menüsü üzerinden sisteme tanımlanır ve araca elektrik bağlantısı yapıldıktan sonra otomatik olarak sistemde görüntülenir. Müşteriler bisiklet rafları ve iki farklı römork boyutu arasında seçim yapabiliyor. Ayrıca hız sınırını da ayarlayabilirsiniz. Römork rota planlayıcısı da bu bilgiyi dikkate alır.

Özellikle kullanışlı olan bir diğer özellik ise trafik işareti asistanıdır. Yalnızca çekici/römork kombinasyonu için izin verilen hız değerlerini gösterir. Ayrıca DISTRONIC ve Aktif Hız Limit Yardımcısı devreye girdiğinde araç yalnızca ilgili hız limitine ulaşana kadar hızlanıyor. GLE SUV için Sodalite mavisi (metalik) ve MANUFAKTUR Alp grisi (mat) renkleri de eklendi. 19 ve 20 inç boyutlarında aerodinamik olarak optimize edilmiş iki hafif alaşım jant, GLE için sunulan geniş seçenek yelpazesini tamamlıyor. Jantlar parlak dış kaplamaları ve beş çift kollu tasarımıyla dikkat çekiyor. Ayrıca Mercedes-Benz logosunun hareketli yansımasıyla dikkat çeken ortam aydınlatması da yeni. 300 dolar değerindeki Matic GLE, 1993cc motoruyla 269 beygir gücüne sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir