Yedek parçacılar 3. çeyrekte yatırım planlıyor

02023 yılının ikinci çeyreğinde satışlarını, ihracatını ve istihdamını artıran sektör, kurdaki yükselişe rağmen yılın üçüncü çeyreğinde satışlarında %2,65 artış bekliyor. Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetler Derneği (OSS) 2023 2. Çeyrek Sektörel Değerlendirme Araştırması’na göre; Yılın ikinci çeyreğinde yurt içi satışlarda 2022’nin aynı dönemine göre ortalama %11,76 artış yaşandı. Üretici üyelerin yüzde 44,1’i yatırım planlarken, 2023’ün ikinci çeyreğinde görülen temel sorun “kur ve kur artışı” oldu. ÖSS üyeleri de “nakit akışı sorunlarının” öncelikli sorunlar arasında olmaya devam ettiğini söylüyor.

artan hareketlilik

Anket sonuçlarını değerlendiren ÖSS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özçete, “Yaz ayları nedeniyle hareketliliğin artması sektöre olumlu yansıdı. Otomotiv yenileme pazarını doğrudan etkileyecek olan otomotiv pazarındaki arz ve talep ilişkisi dengelendi. Likidite temininde yaşanan zorluklar ve maliyetlerin artması sektörümüzde nakit akışının daralmasına neden olduğunu gözlemliyoruz. Kredi faiz oranlarının olumlu yönde düzenlenmesi ve krediye erişimin kolaylaşması ile sektör daha da hareketlenecektir. Ankete göre; Otomotiv yenileme pazarı geçen yılın son çeyreğinde başlayan yükseliş trendini ikinci çeyrekte de sürdürdü. Yılın ikinci çeyreğinde yurt içi satışlarda 2022 yılının aynı dönemine göre ortalama %11,76 artış yaşandı. Bu dönemde satışlarını %50’nin üzerinde artıran distribütör üyelerin oranı %9,1’e ulaşırken, üretici üyelerde bu oran %8,3 oldu. Nakit akışı sorunları, büyüme trendini yavaşlatan temel unsur olarak dikkat çekmektedir. Üçüncü çeyrekte satışlarda %6,76 artış bekleniyor! Ankette yılın üçüncü üçüncü çeyreğine ilişkin beklentiler de yer aldı. Sonuç olarak, yüksek kura rağmen 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yurt içi satışların ABD doları bazında %2,65 artması bekleniyor.

en önemli sorun

En büyük sorun dolar kuru ve kur artışı! Sektördeki sorunlar anketin en göze batan kısımlarından birini oluşturdu. 2023 yılının ikinci çeyreğinde üyeler tarafından en çok gözlemlenen konu “döviz ve kur artışı” olurken, “nakit akışı sorunları” en önemli konular arasında yer almaya devam etti. Üyelerin %91,2’si döviz kurunu ve yükselen kurları sektörün en büyük sorunu olarak nitelendirdi. Yanıt verenlerin %55,9’u nakit akışı sorunları ve %35,3’ü tedarik sorunları olduğunu belirtti. Ek olarak, yanıt verenlerin %35,3’ü kargo maliyeti ve teslimat sorunlarını ve %23,5’i mevzuat değişikliklerini önemli sorunlar olarak sıraladı.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.