Yarıyıl tatilinde yola çıkacaklara hatırlatma

0

 

Okulların sömestr tatiline girmesiyle beraber değişik şehirlerdeki ailelerini ziyaret etmek isteyenler ya da ailece kış tatiline çıkmak isteyenler yollarda olacak. Güvenli seyahat için bilhassa kış koşullarında  sürücülerin daha çok dikkatli olması gerekiyor. Continental uzmanları şunları söylediler:

“Lastiklerin kesinlikle mevsimine uygun seçilmesi gerekiyor. Kış sezonunda araçların dört lastiğinin de kış lastiği olması tehlikeli sonuç ehemmiyet taşıyor. Kış lastikleri kadar mühim bir öteki madde ise lastik basıncı.  Lastik basıncını denetlemek niçin bu kadar mühim? Şundan dolayı doğru şişirilmiş lastiklerin yakıt verimliliği ile direkt bir ilişkisi var. Ek olarak daha güvenli ve daha uzun ömürlü olduklarından daha azca patlama yada düzensiz sırt aşınması olasılığı bulunuyor. Bu yüzden bilhassa uzun bir yolculuğa çıkmadan ilkin, her iki ila dört haftada bir lastik basıncının denetim edilmesi, ölçümün de lastikler soğukken yapılması öneriliyor.” 

Diş derinliğini ve aşınmaları deneyin

Islak ve karlı hava koşullarında güvenli sürüş için lastiklerin diş derinliği, desen tasarımı ve sırttaki kauçuk bileşimi de oldukça mühim. Yağışlı havalarda suda kızaklamayı önlemek için uygun diş derinliği bir çok ülkede yasal olarak minimum 1,6 mm’dir. Daha düşük diş derinliği ıslak yada karla kaplı yollarda frenleme performansını ve suda kızaklama riski de artırdığından, lastikleri tertipli olarak denetlemek, ıslak ve karlı yollarda hızı azaltmak ve lastikleri zamanında değişiklik yapmak büyük ehemmiyet taşıyor. Lastik sırtındaki düzensiz aşınma emarelerine karşı da dikkat etmek gerekiyor. Şundan dolayı düzensiz aşınma, lastik sırtının negatif koşullarda yolu kavrama kabiliyetini azaltıyor. Continental, lastik yanaklarında oyuklar, kesikler, çıkıntılar yada başka düzensizlikler olup olmadığını denetim etmeyi öneriyor.

Rot denge ayarını doğru yapın

Yolda beklenmedik sürtünme ve sarsıntılar, rot denge ayarını bozarak lastiklere zarar veriyor. Yanlış rot denge ayarı ise düzensiz ve aşırı diş aşınmasına yol açıyor. Continental yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçiş yaparken yada yüksek hızlarda sürerken aşırı titreşim benzer biçimde uyarı işaretleri ile karşılaşılması durumunda, rot denge ayarının kesinlikle denetim edilmesini tavsiye ediyor Bir aile yolculuğunu planlarken, bagaja oldukca fazla eşya, bavul yüklemek cazip gelebilir.

Sadece Continental bir aracı aşırı yüklemenin lastiklerin ömrünü kısalttığını bildiriyor. Her 90 kilogram extra ağırlık, yakıt tasarrufunu litre başına 0,42 km azaltabiliyor. Bundan dolayı, aracın maksimum yük kapasitesinin aşılmaması öneriliyor.Yorgunken otomobil kullanmak tehlikelidir. Bitkinlik sebebiyle sürücüler çukurlar, yol enkazı ve trafikte ani duruşlar ve kalkışlar benzer biçimde potansiyel tehlikelere karşı daha azca tetikte olabiliyor. Bundan dolayı kahve ve atıştırmalık için tertipli molalar verilmesi tavsiye ediliyor. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.