VW ID.7 Las Vegas’ta görücüye çıkıyor

0

 

Volkswagen’in ID.4’ten sonrasında MEB temelli ikinci global modeli olacak ID.7, Las Vegas’ta düzenlenen CES Fuarı’nda sergileniyor. Marka, Haziran ayında Çin’de tanıttığı aerodinamik tasarıma haiz ve 700 kilometreye kadar (WLTP) menzil sunan ID.AERO konsept modeli ile ID.7’nin ilk sinyallerini vermişti. Model, fuarda ışık efektleri ve oldukca katmanlı boyayla sağlanan akıllı kamuflajlı versiyonuyla tanıtılacak.

İnteraktif bir özelliğe haiz akıllı kamuflaj, ID. Ailesinin dijitalleşme sürecinin bir sonraki adımını da simgeliyor. ID.7 ile Volkswagen’in elektrikli model yelpazesini üst segmentlere doğru genişlettiklerini ifade eden Volkswagen Binek Vasıta CEO’su Thomas Schäfer “ID.7, 2026 yılına kadar pazara sunmayı planladığımız on yeni elektrikli modelden birisi olacak. Sedan model, üst düzey teknoloji ve kalite özellikleri taşıyacak. Hedefimiz, müşterilerimize her segmentte uygun modeller sunmak.” dedi.

Konfor deneyimi sunuyor 

Volkswagen, CES’te sergilediği MEB temelli son modeliyle alan kişi geri bildirimlerine cevap veriyor ve kullanıcı deneyimini geliştiriyor. ID.7’de standart olarak sunulan yeni ekran konseptinde, Head-up display, 15 inç ekran, data ve eğlence sistemine entegre yeni klima kumandaları ve aydınlatmalı “touch slider” şeklinde bir takım yenilik bulunuyor.Akıllı hava çıkışlarına haiz yeni klima konsepti, oldukca sayıda fonksiyon sunuyor.

Mesela ID.7, sürücünün yaklaştığını anahtarından algılayabiliyor ve daha sürücü araca binmeden sıcak yaz günlerinde iç mekanı soğutmaya, soğuk kış günlerinde ise ısıtmaya başlıyor. Yeni tasarlanan “Akıllı Hava Çıkışları” içerdeki hava akımını denetim ediyor ve havayı mümkün olan en kısa sürede geniş alanlara dağıtmak için dinamik olarak hareket ediyor.

Bu fonksiyonlar yeni büyük ekranda görüntülenebiliyor ve her kullanıcı için ayrı ayrı etkinleştirilip ve kaydedilebiliyor. Hususi istekler, sesli komutlar kullanılarak etkinleştirilebiliyor. Mesela, sürücü “Merhaba Volkswagen, ellerim üşüyor!” söylediğinde, ID.7 direksiyon simidi ısıtma fonksiyonunu başlatarak cevap veriyor. Bununla beraber sıcak hava akımı, ellere doğru yönlendiriliyor. 

İnteraktif kamuflaj konsepti

Volkswagen, ID.7’nin zekâsını oldukça hususi bir halde gösterecek. Kamuflajlı sedan ID.7, interaktif olarak aydınlatılan eşi olmayan boya kaplama ile meydana getirilen dijital bir tasarıma haiz. Araca uygulanan 40 kat boyanın bazıları iletken, bazıları yalıtkan özelliklere haiz. Aracın toplam 22 alanı ayrı ayrı denetim ediliyor ve üst boya tabakasının altından elektrolüminesans ile aydınlatılıyor. Aracın her iki yanında yer edinen QR kodları, fizyolojik ve dijital dünyalar içinde bir arayüz sağlıyor.

QR kodu teması tüm bu kamuflajı daha da ileri bir seviyeye taşıyor ve aracın final görünümünü de gizliyor. ID.7, tamamen elektrikli ID. model ailesinin tasarım dilini takip ediyor. Sedanın kendine özgü özellikleri içinde, hem enerji tüketimini azaltmaya hem de menzili artırmaya destek olan aerodinamik ön bölüm ve tavan tasarımı içeriyor. Ön tarafta bulunan hava girişleri, havayı aracın yanlarından arkaya doğru yönlendiriyor. Böylece aracın yan taraflarında hava akışını azaltan bir hava perdesi oluşturuyor.

Arkaya doğru eğimli tavan tasarımı yardımıyla oldukça iyi bir sürtünme katsayısına haiz ID.7, ortalama 700 kilometreye (WLTP) kadar menzile ulaşabiliyor. ID.3, ID.4, ID.5 ve bir tek Çin pazarında sunulan ID.6 modelleri ile yeni ID. Buzz’un arkasından ID.7, ID. ailesinin altıncı ve ID.4’ten sonrasında MEB temelli ikinci global modeli ünvanını taşıyor.

Elektrikli sedanın üç büyük pazar olan Çin, Avrupa ve Şimal ABD’da satışa sunulması planlanıyor. Avrupa pazarına sunulacak ID.7, Volkswagen Emden fabrikasında üretilecek. 2023 yılı ikinci çeyreğinde dünya prömiyeri gerçekleşecek seri üretim versiyonunun, 2024 senesinde Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.