Vestel enerji mobilitesi ve depolamasında küresel oyuncu olacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Uzun yıllardır Türkiye ve Avrupa pazarında mobilite alanına yatırım yapan Vestel, bu alandaki çalışmalarını “Vestel Mobility” organizasyonu altında sürdürecek.

Önümüzdeki üç yıl içinde piyasa değerini bir milyar doların üzerine çıkarmayı hedefleyen şirket, geleceğin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan mobilite sektörüne uzun yıllardır yatırım yapıyor.

Vestel CEO'su Ergün Güler, 2030 yılında elektrikli araç satışlarının dünya genelindeki toplam araç satışları içindeki payının %45'e ulaşacağını, buna paralel olarak otomotiv elektroniği sektöründe büyük fırsatların ortaya çıkacağını ve elektrikli şarj istasyonlarına olan ihtiyacın artacağını söyledi.

Elektrikli araçlarla geliştirilen batarya teknolojileriyle otomotiv dışı batarya kullanımında da yüksek büyüme potansiyeli bulunduğunu belirten Vestel Mobility, bu paydan pay almak için AC ve DC şarj istasyonları, otomotiv elektroniği ve bataryaların depolama çözümleri gibi alanlara odaklanıyor. Güler, bu büyümeyle ilgili şunları söyledi: “Dünya jeopolitik bir değişimden geçiyor, bu değişime paralel olarak teknolojik değişimler de yaşanıyor.

Vestel olarak biz de bu değişimlere paralel olarak yeni sektörlere yatırım yapmaktan kaçınmıyoruz. Uzun yıllardır katlanarak büyüme beklediğimiz mobilite ve enerji depolama çözümlerine yatırım yapıyoruz. Elektronik alanındaki tecrübemizle niteliksel bir atılım yaptığımız bu sektörde 2017 yılından bu yana elektrikli araçlar için şarj istasyonları üretiyoruz, 2017 ve 2018 yılından bu yana da ihracat yapıyoruz. “Bu alanda Türkiye ve Avrupa’da ciddi bir pazar payımız var.” dedi.

ELEKTRİKLİ ARAÇ PAZARI HIZLA BÜYÜYOR

Ergün Güler, yakın gelecekte elektrikli araç kullanımının hızla artacağının altını çizerek, şöyle konuştu: “2023 yılı sonunda satılan yeni araçlar arasında elektrikli araçların payı yüzde 12 olacak. Yani her yıl 90 milyon aracın satıldığını varsayarsak, bunların yaklaşık 10 milyonu elektrikli araçlardır.

Bu oranın 2030 yılında yüzde 40-45'e çıkması bekleniyor. Elektrikli araç sayısındaki keskin artış sonucunda elektrikli araç aksam pazarının 2030 yılında yaklaşık 440 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Boston Consulting Group'un tahminlerine göre küresel elektrikli araç stokunun 2030 yılına kadar 225 milyon adede ulaşması bekleniyor.

Aynı zamanda şarj prizi sayısının da 124 milyon adede ulaşması, yani yaklaşık 42 milyar dolarlık bir pazara ulaşması bekleniyor. Öte yandan elektrikli araç pazarının yıllık ortalama yüzde 30 büyümesi sayesinde Almanya'nın bu alanda Avrupa'daki en büyük pazar konumunu koruması, İngiltere'nin de önemli bir artış göstermesi bekleniyor. .

Vestel olarak Türkiye'nin en büyük EVC üreticisi ve ihracatçısıyız. Başta Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya olmak üzere 30'a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi.

“DEĞİŞEN ARAÇ EKOSİSTEMİNİN STRATEJİK TEDARİKÇİSİYİZ”

Dünyadaki teknolojik değişimlere paralel olarak yeni bir araç ekosisteminin oluştuğunu vurgulayan Ergün Güler, şöyle konuştu: “Fosil yakıtla çalışan otomobil üreticileri ve onların otomotiv tedarikçilerinin oluşturduğu ekosistem, yerini elektrikli otomobil üreticileri ve bu yeni ekosistemin yeni tedarikçilerinden alıyor. .

Bu bir paradigma değişimidir ve Vestel bu ekosistemin stratejik tedarikçilerinden biridir. Otomotiv ekran çözümleri, elektronik kontrol üniteleri, güç elektroniği ve bağlantılı araç çözümlerinin araştırma ve geliştirmesi, tasarımı ve üretimi de dahil olmak üzere eksiksiz bir otomotiv çözümleri yelpazesi sunuyoruz.

“Vestel, elektrikli aracın kabin elektroniği, elektrik-elektronik parçaları ve güç aktarma aksamlarında sunduğu ürün ve hizmetlerle önemli bir yere sahip” dedi.

Vestel'in araç ekranı çözümü, mini LED ekran teknolojisinin kullanılmasıyla öne çıkıyor ve bu sayede şaşırtıcı derecede canlı ve parlak renkler sunuyor. Hem sürücü hem de yolculara en iyi kullanıcı deneyimini sunmayı hedefleyen Vestel, araç içi eğlence ve bilgilendirme ekranlarını aynı kokpitte birleştirerek yekpare bir ekran üretti.

“YENİLEBİLİR ENERJİ EKOSİSTEMİNE DEPOLAMA SİSTEMLERİ SUNUYORUZ”

Vestel Mobility'nin bir diğer önemli faaliyet alanının da piller ve enerji depolama sistemleri olduğunu belirten Güler, şöyle konuştu: “Vestel Mobility, tüm faaliyetlerini sürdürülebilirliğe yönlendiren bir şirket olarak dünya kaynaklarının değerlendirilmesini sağlayacak çözümler ekseninde ilerlemektedir. perspektiften bakıldığında sunduğumuz batarya ve enerji depolama sistemleri arasında telekomünikasyon sektörü için batarya çözümleri ile konut, ticari/endüstriyel güneş ve rüzgar sistemleri ve yenilenebilir enerji depolama sistemi çözümleri yer alıyor.

Enerji depolama sistemlerinde hem konut hem de toplu kullanıma yönelik üretilen modeller giderek önem kazanmaktadır. Bu alanda ilk 75kwh ve 300kwh ürünlerini pazara sunan Vestel, 2024 yılında 5mwh güneş enerjisi sistemlerinde kullanılacak depolama ünitelerini piyasaya sürecek.

Enerji depolama sistemlerine yönelik küresel pazarın günümüzde yaklaşık 70-80 GWh civarında bir pazar oluşturduğu tahmin edilmektedir. Bu pazarın 2030 yılında 400 GWh'yi aşması bekleniyor. “ESS pazarının büyüklüğünün 2030 yılına kadar yaklaşık 98 milyar dolara ulaşması bekleniyor” dedi.

Vestel'in hızlı kurulum ve mevcut altyapıya entegrasyon imkanı sunan enerji depolama projeleri, gelişmiş lityum iyon pil teknolojisi, verimli enerji depolama ve güvenilir güç kaynağı sağlıyor.

Hem ticari/endüstriyel kullanım hem de yenilenebilir enerji santralleri için geliştirilen konteyner tipi enerji depolama sistemi, şebekedeki düzensizliklere karşı enerji kullanımını optimize etmek ve maliyetleri düşürmek için çok yönlü ve güvenilir bir seçenek sunuyor.

ELEKTRONİKTEKİ TECRÜBESİNİ MOBİLİTEDE KULLANIYOR

Vestel, elektronik sektöründe yıllar içinde edindiği yazılım, donanım ve tasarım becerilerini mobilite alanında etkin bir şekilde kullanmaktadır.

Vestel'in 2017 yılında üretmeye başladığı, ev ve küçük işletmelere yönelik çözümler sunan AC serisinin yanı sıra hızlı tip şarj istasyonlarında 60kW, 120kW ve 150kW, DC'de ise ultra şarj istasyonlarında 180kW, 240kW, 320kW ve 400kW gibi daha yüksek güçler sunulmaktadır. -hızlı şarj uygulamaları, 10 dakikadan 45 dakikaya kadar şarj süreleri ile kamuya ait ücretli otoparklarda ve elektrikli filo depolarında kuyruk sürelerini azaltır.

Vestel, 2024 yılında 720 kW, 2025 yılında ise 1 MW kapasiteli EVC'yi hizmete sunmaya hazırlanıyor. Böylece Vestel, yalnızca binek modellere değil, toplu taşımada kullanılan filo elektrikli araçlarına da hizmet verebilecek.

Ürettiği EVC'lerle Türkiye ve Avrupa'da 30'a yakın ülkede 180 binin üzerinde şarj prizi kurulumu gerçekleştiren Vestel, halihazırda Battpower, BP Pulse, EDF, E.ON, Electrip, Eneco, Exertis, Kalyon, Migros'a hizmet veriyor. Shell, TOGG, Total, Viessmann, Virta, Vitol, Webasto gibi birçok global ve yerli müşterisi bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir