Türkiyede elektrikli araç satışları yüzde 251 yükseldi

0

PwC’nin strateji danışmanlık grubu Strategy&, küresel akülü elektrikli araç (BEV) pazarındaki tüketici tercihleri ​​ve satış trendlerine odaklanan EV Satış Anketi’nin sonuçlarını paylaştı. Rapor, 2023’ün ilk çeyreğinde Türkiye dahil 19 ülkeden toplanan verilere dayanarak elektrikli araç satışlarının dağılımını ve en son pazar trendlerini analiz ediyor.

Araç satışlarında tüketicinin elektrikli dönüşüme ilgisinin devam ettiğini ortaya koyan raporda, Çin’de elektrikli araç sübvansiyonlarının sona ermesinin 2023’ün ilk çeyreğinde akülü elektrikli araç (BEV) satışlarında ani bir yavaşlamaya neden olduğuna dikkat çekiliyor. Bu da EV’lerin küresel büyüme oranını yavaşlattı.

Çin pazarındaki büyümedeki yavaşlamanın da küresel veriler üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülüyor. Raporda, Çin’in akülü elektrikli araç sübvansiyonunun sona ereceği beklentisinin, tüketicilerin 2022 sonuna kadar olan süreçte akülü elektrikli araç satın alma tercihlerini yoğunlaştırmasında önemli bir faktör olduğuna dikkat çekiliyor.

Ticari filo segmentinin akülü elektrikli araçlar için en önemli büyüme alanı olacağını vurgulayan rapor, OEM’lerin bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmak için popüler filo modellerinin elektrikli benzerlerinin üretimini artırmaları gerekeceğini vurguluyor. Ticari filo segmentlerinde sunulan sınırlı sayıda çekici EV seçeneğinin büyüme üzerinde sönümleyici bir etkiye sahip olduğunu unutmayın.

İlginç bir şekilde, şarjlı hibrit araçların geliştirilmesinde lider konumda olmayan ancak büyümeyi destekleyen ülkelerde akülü elektrikli araçların satış büyümesi diğerlerinden çok daha yüksek.

Rapor, BEV oyuncularının son zamanlarda pil üretimini kalıcı olarak daha uygun fiyatlı ve sürdürülebilir hale getirmeye odaklandığını ortaya koyuyor. Raporda ayrıca otomobil üreticilerinin önümüzdeki dönemde piyasaya sunmaya hazırlandıkları elektrikli araç modelleri de yer alıyor.

Türkiye’de EV satışları 2023’ün ilk çeyreğinde %251 arttı.

Türkiye’de akülü elektrikli araç satışlarını da kapsayan Strategy& raporu, pazardaki hızlı büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Raporda ayrıca pazara ilişkin önemli veriler arasında Türkiye’nin Çin’de üretilen akülü elektrikli araçlara yüzde 40 oranında ek gümrük vergisi uygulamasına da dikkat çekildi.Rusya'nın uluslararası varlıklarını donduran Batı'ya misillemesi

Rusya’nın uluslararası varlıklarını donduran Batı’ya misillemesiStrategy& Türkiye lideri Kağan Karamanoğlu, araştırmaya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Elektrikli araç satışları her yıl artarak devam ediyor. Türkiye’de 2023 yılının ilk çeyreğinde akülü elektrikli araç satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 251 artış yaşandı. Bu artış, Çinli elektrikli araç üreticilerinin Türkiye’ye odaklandığı TOGG’un ve premium segmentte elektrikli araçlara tüketici ilgisinin önceki yıllara göre artmasının etkilerini yansıtıyor. EPDK tarafından şarj istasyonu kurmak üzere yetkilendirilen firma sayısının 120’yi geçmesi ve EV pazarının lider firmalarının yeni modellerini Türk tüketicisiyle tanıştırmasıyla EV şarj altyapısının gelişeceği düşünüldüğünde, satışlardaki artış trendinin devam etmesi beklenebilir” dedi.

AVRUPA’NIN İLK BEŞ PAZARINDA BEV SATIŞLARI YÜZDE 26 ARTTI

Avrupa’nın en büyük beş pazarı olan Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık’ta akülü elektrikli araç satışları 2023’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %26 arttı. Fransa akülü elektrikli araç pazarının önemli büyümesi, 2022’nin ilk çeyreğine kıyasla %49 artarak, genel pazar büyümesine önemli katkı sağladı. Almanya ve İngiltere’de büyüme sırasıyla %13 ve %19’a geriledi. Büyüme hızındaki yavaşlamanın sebepleri arasında Almanya’da 2022 sonunda teşviklerin kaldırılması da yer alıyor. Almanya’da ise 2022 sonunda plug-in hibrit elektrikli araçlara yönelik tüm teşvikler kaldırıldı. Raporda ayrıca dikkat çekiyor Almanya’da yollardaki akülü elektrikli araç sayısı ilk kez bir milyonu aştı.

Strateji& raporu ayrıca, artan korumacı eğilimlerin ve Çin’in bu alandaki hakimiyetinin, Almanya’daki otomobil üreticilerinin, özellikle yüksek hacimli pazarda, yetişmeleri gerektiği anlamına geldiğinin altını çiziyor.

İlk beşten sonra Avrupa pazarlarına bakıldığında, Norveç’te akülü elektrikli araç satışlarının 2023’ün ilk çeyreğinde 2022’nin ilk çeyreğine göre %10 düşmesine rağmen, Norveç’in yüzde 84,5 ile dünya seviyesinde en yüksek pazar payına sahip olduğu kaydediliyor. Diğer Avrupa pazarlarında akülü elektrikli araç satışlarındaki en büyük artışlar sırasıyla %104 ve %57 ile Hollanda ve Avusturya’da kaydedildi.

ÇİN EN YÜKSEK HACİMLİ İÇECEK PAZARI

Çin pazarında akülü elektrikli araç satışları 2023’ün ilk çeyreğinde 2022’nin aynı dönemine göre %15 artarken, ilginç bir şekilde aynı dönemde tüm aktarma organlarının satışları %7 azaldı. Bu pazar tablosu da etkileyici bir performansa işaret ederken, BEV satış büyümesinin son yıllarda görülen seviyenin çok altında olduğu görülüyor.

Ağırlıklı olarak hibrit araç satışlarından oluşan Japonya elektrikli araç pazarında, 2023 yılının ilk çeyreğinde hibrit araçların pazar payı %53,6 oldu. Bataryalı elektrikli araç satışları ise 2022’nin ilk çeyreğine göre çok düşük de olsa yüzde 48 artarak yüzde 1,6 pazar payına ulaştı.

Asya bölgesinin önemli pazarlarından biri olan Güney Kore’de 2023 yılının ilk çeyreğinde akülü elektrikli araç satışları 2022’nin aynı dönemine göre %34 arttı. İlk çeyrekte akülü elektrikli araç pazar payı %8,4 oldu. 2023’ün çeyreği.

ABD PAZARINDA AKÜLÜ ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIŞLARINDA HIZLI BÜYÜME DEVAM ETMEKTEDİR

ABD akülü elektrikli araç pazarı, 2023’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 64 büyüdü. Son yıllardaki hızlı büyüme trendini sürdüren ABD pazarında 2023 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 250 bin adet akülü elektrikli araç satıldı.

Raporda ayrıca 2023 yılının ilk çeyreğinde ABD BEV satışlarının hibrit araç satışlarını iki çeyrek üst üste geride bıraktığına ve böyle bir durumun ikinci kez yaşandığına dikkat çekiliyor. Rapora göre, ABD pazarında plug-in hibrit elektrikli araçların satış büyümesi son yıllarda keskin bir şekilde düştüğü için, bataryalı elektrikli araçlar tüm elektrikli araç pazarına tamamen hakim olmaya hazırlanıyor.

ABD pazarındaki BEV satışları, devlet teşvikleri, sürekli genişleyen model seçimi ve şarj altyapısının sürekli gelişimi ile desteklenmeye devam ediyor. Rapor ayrıca, iki yıldan kısa bir süre içinde üç kattan fazla artarak yüzde 6,9’a ulaşan ülkenin akülü elektrikli araç pazar payında önemli bir büyüme potansiyeli olduğuna dikkat çekiyor.

DÜŞEN HAMMADDE FİYATLARI ELEKTRİKLİ ARAÇ FİYATLARINDA ETKİLEYEBİLİR

Raporun dikkat çektiği bir diğer nokta ise emtia fiyatlarındaki değişimdir. Pil üretiminde kullanılan iki ana hammadde olan kobalt ve lityumun maliyetinin son dönemde düştüğüne dikkat çekilen raporda, kobaltın fiyatının eskiye göre yarıdan fazla düştüğü belirtiliyor. 2022 baharında ve lityumun maliyeti Ocak 2023’ten bu yana %20 düştü. Bu gelişmelerin lityum demir fosfat (LFP) gibi daha ucuz kimyasalların geliştirilmesine yardımcı olacağını söyleyen rapor, buna bağlı olarak BEV araç fiyatlarının da düşeceği beklentisini vurguluyor. .


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.