Türkiye’de elektrik hamlesi yapacak – Otomobil Haberleri

0

Opel’in Avrupa sıralamasında 5. büyük pazarı olan Türkiye, hedefini büyüttü. Bu yıl yeni elektrikli modellerini de satışa sunacak olan Alman marka, minimum 3 bin adet elektrikli modelle 2023 yılında yüzde 6,5 pazar payına ve 52 bin adetlik satışa sahip olmayı hedefliyor. Türkiye şu anda Opel’in küresel satışlarının %6’sını oluşturuyor. Son 20 yılın verilerine bakıldığında ithal filoda ilk 3’te yer alan Opel, Astra sedan’ın üretiminin durmasının ardından yeni SUV’larla atağa geçti.

Elektrik saldırısı başlıyor

Opel’in Türkiye’de en çok satılan ilk 5 SUV arasında yer aldığını kaydeden Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, elektrikli Corsa ve Mokka’yı tüketiciyle buluşturduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Hedef elektrikli otomobil satışlarında ilk 5 içinde yer almak. Piyasayı şu anda tahmin edemezsiniz, piyasa sünger gibi çekiyor. Aynı şey elektrik piyasası için de geçerli.
Yılın ikinci yarısında haziran sonrası dönemde Astra elektrik hayatınızda olacak. Ayrıca uzun menzilli bir Mokka da olacak. Türkiye’deyiz

Elektriklendikçe kurumsal kimliğimizi de buna paralel olarak yenilememiz gerekiyor. 2023 yılının ikinci yarısından başlayarak yıl sonuna doğru tüm Opel organizasyonunu Türkiye’de yeni bir marka kimliğine dönüştüreceğiz. Elektrikli araçlar elbette ama karşılığında online satış kanallarını da açacağız” dedi.

Ürün gamındaki 15 ürünün tamamının elektrikli versiyona sahip olacağını hatırlatan Özocak, “Stratejimiz, mevcut ürünün elektrikli versiyonunu motor tahrikli opsiyon olarak müşteriye sunmak. Yani model adları aynı kalacak. İsimler değişmedi; Corsa benzinli, Corsa elektrikli, Astra benzinli ve Astra elektrikli olarak devam edecek.

Pazar günü 800.000 olacak

Türkiye pazarının bu yıl 800 bin civarında olmasını bekleyen Özocak, “Bunun büyük bir kısmı ilk 6 ay içinde gerçekleşecek. tüketim vergisi muafiyetinden kaynaklanan; Piyasada bir süredir çok güçlü bir pozitif eğilim var. Herkes konuşuyor, herkes duyuyor. Kim getirir, satar. Opel gibi Aralık ayını da 7.500 adetle kapattık. Daha çok satardık. Muhtemelen bu ayı 3.000 adetle kapatacağız.

Geçen yıl satışlarımızın yaklaşık yüzde 15’ini filodan gerçekleştirdik. Bu yıl hedef yüzde” dedi.GSe versiyonlarını şimdilik ithal etmeyeceklerini belirten Özocak, yaklaşık 10 bin avroluk maliyet farkı nedeniyle fiyatların yüksek olduğuna dikkat çekti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.