Toyota’dan model atağı   – Otomobil Haberleri

0

 

Karbon yansız oldular

Toyota, otomobil tutkunlarının fazlaca sevilmiş olduğu ve unutmadığı modellerini de karbon yansız hale getirerek eşi olmayan bir işe imza attı. Motorsporlarından faydalanarak daha iyi otomobiller geliştiren Toyota, yarış departmanı Toyota Gazoo Racing ile beraber içten yanmalı motorların verdiği heyecanı yansıtan modeller hayata geçirmeye devam ediyor. Tokyo’da gösterilen hidrojen motorlu AE86 H2 konsepti, yakıt hücreli Toyota Mirai’nin yüksek basınçlı tanklarıyla tasarlandı. Aracın yakıt enjeksiyon, yakıt hortumları ve bujileri de hidrojenli motora nazaran modifiye edildi.

Tam elektrikli oldu

Bununla beraber yeni elektrifikasyon teknolojisini kullanan AE86 BEV konsepti ise tam elektrikli hale getirildi. AE86’nın gövdesi mümkün olduğunca hafifçe tutulurken, tam elektrikli aracın sürüş karakteristikleri ve orijinal aracın sürüş keyfini yansıtan manuel şanzıman da adapte edildi. AE86 BEV konseptinde, Prius PHEV bataryası ve Tundra HEV elektrik motoru dahil olmak suretiyle ticari olarak satılan mevcut araçların elektrifikasyon teknolojisine yer verildi. Karbon yansız olmaya katkı sağlaması adına, AE86 konseptlerinde tekrardan yapılmış geri dönüştürülmüş koltuklar ve gene geri dönüştürülmüş malzemeden üretilmiş güvenlik kemerleri benzer biçimde malzemeler tercih edildi.

GR Yaris Rally2 konsepti

Tokyo Auto Salon 2023’te Toyota’nın dikkat çeken konseptlerinden biri ise, GR Yaris Rally2 konsepti oldu. WRC yarışlarına katılarak daha iyi otomobiller geliştiren ve değişik motorsporları alanlarında emekler meydana getiren Toyota Gazoo Racing, bu kez satın alan motorsporları ralli yarışları için yeni bir araca imza attı.

GR Yaris RZ tanıtıldı

Toyota, Tokyo Auto Salon’da WRC’nin başarıya ulaşmış ve şampiyon pilotları adına geliştirilen Toyota GR Yaris versiyonlarını tanıttı. Toyota Gazoo Racing tarafınca geliştirilen bu hususi versiyonlar, 2021’de Pilotlar Şampiyonluğu’nu alan Sabastien Ogier ve 2022’de Pilotlar Şampiyonluğu’nu alan Kalle Rovanpera’ya adandı. Her iki model de iç ve dış tasarımında pilotlara hususi detaylar içeriyor. WRC şampiyonlarına hususi çıkartmalar ve logolarla tasarlanan GR Yaris RZ Rovanpera ve Ogier Edition, versiyona özgü denetim modları bulunan 4 çeker sistemle sunulacak. Bununla beraber 272 HP güç 1.6 litrelik turbo motora haiz aracın, tork kıymeti ise versiyona hususi olarak 390 Nm’ye çıkarıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom