Togg km’de 47 kuruş yakacak

0

Türkiye’nin otomobili Togg’un Gemlik Tesisi’nin açılmasıyla gözler aracın piyasaya çıkacağı 2023 Mart’ına çevrildi. Togg’un fiyatı kadar enerji maliyeti de merak mevzusu. Togg’un ev tipi elektrikle dolması halinde kilovat başına maliyeti yüksek kademede güncel olarak 2,6 lira. 

İŞ YERİNDEN 400 LİRA

Yeni Şafak’ta yer edinen habere bakılırsa, 500 kilometre menzile haiz Togg’da bulunan 90 kWh’lık bataryanın evden şarj edilmesi halinde ödenecek miktar 235 lirayı bulacak. Aracın iş yerinden şarj edilmesi halinde ticarethane kademesindeki kilovat birim kıymeti 4,45 liraya çıkıyor. Togg’un iş yerinde doldurulması durumunda ise maliyet 400 liraya yükseliyor. Benzinli bir vasıta, 500 kilometreyi 920 liraya, dizel vasıta ise 745 lirada kat ediyor.

NORMAL ŞARJDA İSE YÜZDE 36 TASARRUF SAĞLIYOR

Togg’un şarj markası Trugo’nun Türkiye’nin dört bir yanına açacağı DC (50 kWh-hızlı şarj) istasyonlarıyla 90 kWh’lık bataryanın yüzde 80’i 25 dakikada dolacak. Togg’un DC istasyonlardaki dolum maliyeti ise kWh başına güncel tarife olan 7,7 lirayla 693 liraya çıkacak. 4 saati gören AC (22 kWh-normal şarj) dolumun maliyeti ise kilovat başına güncel fiyatı 6,5 lira. Böylece 90 kWh’lık Togg’un AC şarjla bataryanın tamamı 585 liraya dolacak. Düzgüsel şarjda yüzde 36’dan fazla tutum elde eden elektrikli Togg, süratli şarjda ise benzinli bir araca bakılırsa yüzde 25’e daha azca harcama çıkaracak.

Ve Elon Musk tüm çalışanlara duyurdu! Saat verdi: Bugün iş durumunuz belli olacak!

Ve Elon Musk tüm çalışanlara duyurdu! Saat verdi: Bugün iş durumunuz belli olacak!

APARTMANLARA İSTASYON GELİYOR

Türkiye geneline Togg markası Trugo’yla 1.500 süratli şarj istasyonu kurulacak. Yoğun yerlerde 25 kilometrede bir istasyon kurulma sonucu verilirken, daha seyrek yerlerde ise 50 kilometre yarı çapı baz alınacak. Kurulan istasyonlarda2 soket yer alacak. Bu da 3 bin aracın aynı anda şarj edilmesine olanak sağlıyor. Mevcut haliyle Türkiye’de şu an 4 bini aşkın şarj istasyonu bulunuyor. 1.500’ü hususi kullanımda olan şarj istasyonlarının bir çok AC (22 kWh-normal şarj) konumunda. Yasal düzenlemeyle site ve AVM’lerdeki otoparklarda mecburi olan şarj istasyonlarının yaygınlaşması için apartmanlara da izin verilecek. Sadece apartmanlarda hali hazırda Şarj istasyonunun kurulması için oy birliği şartı aranıyor. Togg’la beraber yapılacak yeni düzenleme ile çoğunluğun istemesi şartına bağlanarak apartmanlarda istasyon kurulumunun önü açılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.