Tofaş 400 milyon Euro’ya Stellantis Türkiye’yi satın aldı

0

Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlamak hedefiyle beş marka için planlanan “K0” ticari araç üretimini Tofaş’a devredecek.

Tofaş, Stellantis Group’un Türkiye’deki haklarını 400 milyon Euro’ya satın aldı. Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlamak hedefiyle beş marka için planlanan “K0” ticari araç üretimini Tofaş’a devredecek. İmzalanan yeni stratejik anlaşma ile Tofaş, dağıtım şirketi Stellantis Türkiye Stellantis Otomotiv’in tüm sermayesini satın alıyor Pazarlama A.Ş. Sonuç olarak, Türkiye’de dağıtılan tüm Stellantis markalarının – Alfa Romeo, Fiat, Citroën, DS Automobiles, Jeep, Maserati, Opel ve Peugeot – Tofaş tarafından dağıtılacak. Tofaş’ın Türkiye’de temsil ettiği markaların satış payı %19 civarındadır. Buna PSA Grubu da eklenirse pay yüzde 30’u geçiyor.

Doblo ve Egea devam ediyor

Anlaşmaya göre Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle 5 marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek versiyonlarında “K0” modelinin üretimini Tofaş’a devredecek. Mevcut Doblo üretiminin, Temmuz 2023’te “K0” modelinin üretim hatları başlayana kadar devam etmesi bekleniyor.

Mevcut Fiat Egea/Tipo projesi 2025 yılı sonuna kadar uzatılıyor.

İlgili rekabet otoritelerinin onayı da dahil olmak üzere gerekli düzenleyici onaylara tabi olacak olan işlemin 2023’ün ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Lider bir şirket olarak Dare Forward, Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’daki uzun vadeli stratejik planımız olan 2030’da çok önemli bir rol oynuyor. Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacaktır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.