Tesla’dan Türkiye duyurusu! Satış tarihi belli oldu

0

Tesla’nın resmi Instagram hesabından paylaşılan gönderide Model Y elektrikli SUV modeliyle birlikte “TÜRKİYE” yazısı yer aldı.Gönderide “4/4” rakamının paylaşılması da gözleri 4 Nisan’a çevirdi. Edindiğim bilgilere göre Tesla, 4 Nisan 2023 tarihinden itibaren Türkiye’de resmi olarak satışa çıkacak ve Model Y, internet üzerinden satışa çıkan ilk araç olacak. Şirket ilk olarak İstanbul’da iki mağaza açacak. İlk mağaza İstanbul Avrupa yakasında yer alan Kanyon AVM olacak. İkinci mağaza ise Anadolu Yakası’ndaki bir başka alışveriş merkezinde yer alacak.

44 bin 890 avro

Bu arada Tesla’nın Model Y’ye göre en ucuz aracı olan Model 3, Türkiye’nin Çin’den elektrikli araçlara ek gümrük vergilerini yüzde 40’a çıkarması nedeniyle şimdilik satışa çıkmayacak. ABD’li iş adamı Elon Musk’a ait Tesla’nın SUV’sinin gövde modeli olan Model Y, şirketin Almanya’daki “Giga Berlin” fabrikasında üretiliyor. Aracın arkadan çekişli ve dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. Menzil seçenekleri kullanıcı talebine göre değişiklik gösterebilir. Model Y’nin 455 km menzile sahip arkadan çekişli versiyonu Almanya’da 44.890 Euro’dan satışa sunulurken, 533 km menzile sahip dört tekerlekten çekişli versiyonunun fiyatı 54.990 Euro olarak belirlendi.

Fed üyeleri bankaların durumunu değerlendirdi

Fed üyeleri bankaların durumunu değerlendirdi

11 ŞEHİRDE ŞARJ İSTASYONLARI

Tesla, Türkiye’de de şarj istasyonları kurmaya başladı. Bolu Otoyol Outlet’teki şarj istasyonlarının kurulumunu tamamlayan şirket, Türkiye’de 11 adet şarj noktası kuracak. Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre bu istasyonlar İstanbul, Kocaeli, İzmir, Aydın, Antalya, Balıkesir, Bursa, Sakarya Kocaeli, Ankara ve Konya’da yer alacak. Tesla ise geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelmek üzere Model Y’ler üreten Berlin’deki Giga fabrikasında haftalık 5.000 adet üretim gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

REKLAM BÖYLE YAPTI

Tesla, dün resmi Instagram hesabından yaptığı paylaşımda Almanya’da ürettiği Model Y SUV modelini “TÜRKİYE” yazısıyla paylaştı. Paylaşımda 4 Nisan’ı belirten “4/4” yazısı da dikkat çekti. Bu paylaşımın ardından birçok kullanıcı, sosyal medya hesaplarından Tesla’nın Türkiye’de EV satacağı modeller hakkında tahminlerde bulundu. Firmanın Model X, Model Y, Model 3 ve Model S olmak üzere 4 farklı elektrikli arabası bulunuyor. Ancak satışa ilk çıkan araç Model Y olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.