Tesla, yalnızca bu yıl Nvidia'dan yaklaşık 4 milyar dolar satın alacak – Son Dakika Teknoloji Haberleri

Musk, X hesabındaki paylaşımında Tesla'nın bu yıl yapacağı 10 milyar dolarlık yapay zeka harcamasının yaklaşık yarısının şirket içi olacağını kaydetti.

Tesla CEO'su Musk, “Şu anda Tesla'nın bu yıl Nvidia'dan satın almasıyla ilgili en iyi tahminim 3 milyar ila 4 milyar dolar arasında.” dedi. dedi.

Bugün Amerikan basınında yer alan haberlerde, Musk'un Nvidia'ya çip nakliyesinde X'e ve yapay zeka şirketi xAI'ye Tesla'ya göre öncelik vermesini söylediği bildirildi.

Bunu X hesabında paylaşan Musk şunları söyledi: “Tesla'nın Nvidia çiplerini gönderip çalıştıracak hiçbir yeri yoktu, bu yüzden sadece bir depoda dururlardı.” dedi.

Tesla'nın Teksas'taki giga fabrikasının genişlemesinin neredeyse tamamlanmak üzere olduğunun altını çizen Musk, fabrikanın tam otonom sürüş kursları için 50.000 adet Nvidia H100 çipine ev sahipliği yapacağını söyledi.

Musk'ın çiplerini kullanmayı planladığı haberinin ardından Nvidia hisseleri hızla yükseldi.

Yapay zeka çiplerine olan talebin artmaya devam etmesiyle şirketin geliri, 28 Nisan'da sona eren 3 aylık dönemde yıllık %262 arttı.

APPLE İLE ARASINDAKİ FARK KAPANIYOR

Bu arada Nvidia'nın piyasa değeri de dünyanın en değerli ikinci şirketi Apple'ın piyasa değerine oldukça yaklaştı.

Nvidia'nın piyasa değeri 2,81 trilyon dolara yükselirken, Apple'ın piyasa değeri ise 2,91 trilyon dolar civarında. Listenin başında 3,2 trilyon dolar değerindeki Microsoft yer alıyor.

Bu yılın en güçlü performansını sergileyen şirket, yıl başından bu yana yüzde 137 büyüme kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir