Tek tabloda bütün bilgiler! Zorunlu trafik sigortası ücretleri artmaya devam ediyor

0Trafik sigortası, poliçenizin teminat ve kapsam limitlerine bağlı olarak, başınıza gelebilecek bir kaza sonucu karşı tarafın aracına, üçüncü şahısların malına veya bedeni zarara (yaralanma ve vefat) karşı sorumluluğunuzu sizin adınıza öder.

Bu limit her yıl değişmektedir. Örneğin bu yıl için geçerli olan araç başı teminat bedeli 120.000 lira. Trafik sigortası kanunen zorunludur. Yani araçların yol sigortası yoksa kanunen yolda araç kullanmak yasak. Kontrollerde sigortasız bulunanlara para cezası kesiliyor.

FİYATI NELER ETKİLİYOR?

Zorunlu trafik sigortası teminatlarının kapsamı ve limitleri ile trafik sigortasında alınabilecek primler yasal çerçeveye göre belirlenmiştir. Zorunlu trafik sigortası priminin hesaplanması çeşitli faktörlere göre değişmektedir.

Örneğin; Araca ve sigortalıya ait bilgiler, aracın kullanım şekli (özel araç/kamyon/otobüs vb.), ikamet edilen şehir ve kullanılan araç, sigortalının hasar geçmişi, fiyatın belirlenmesine katkı sağlar. Dolayısıyla aynı yolculuğun sürücüsüne farklı fiyatlar gelebilir.

MAKSİMUM MİKTARI AŞMAYABİLİR

Zorunlu trafik sigortası tavan fiyatları, yasal çerçeveye bağlı olarak Özel Sigorta ve Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından aylık olarak belirlenir ve ilan edilir. Son olarak 1 Mayıs’ta bu yönde yeni bir düzenleme yayınlandı ve azami fiyat %5 artırıldı. Mayıs ayından itibaren bir kez daha azami fiyat artış oranının %2 olarak uygulanmasına karar verildi.

Değişiklik ayrıca 0 (sıfır) ve 8 olmak üzere iki yeni hane ekledi. Hiç sakatlığı olmayanlar 8. basamağa yükseliyor ve ödeyecekleri prim düşüyor. Sık kaza olması durumunda basamak 0’a düşer ve sigorta daha pahalı hale gelir.Tüm bilgiler tek tabloda Zorunlu trafik sigortası oranları yükselmeye devam ediyorTüm bilgiler tek tabloda Zorunlu trafik sigortası oranları yükselmeye devam ediyorTüm bilgiler tek tabloda Zorunlu trafik sigortası oranları yükselmeye devam ediyorTüm bilgiler tek tabloda Zorunlu trafik sigortası oranları yükselmeye devam ediyorTüm bilgiler tek tabloda Zorunlu trafik sigortası oranları yükselmeye devam ediyorTüm bilgiler tek tabloda Zorunlu trafik sigortası oranları yükselmeye devam ediyor

EN UCUZ İSTANBUL 3 BİN 51 LİRA

Temmuz ayında İstanbul’da otomobiller için trafik sigortasının minimum teminatı (8’inci basamak) 3 bin 51 lira oldu. Riskli dilimde (adım 0) yer alan sürücülerin sürekli kazaya yani en yüksek sigortaya karışması nedeniyle ödeyeceği tutar 18 bin 309 liraya çıkıyor. Yine İstanbul’da taksilerde en yüksek zorunlu trafik sigortası 43 bin 445 lira, en düşük trafik sigortası ise 7 bin 241 lira oldu.

Bu tutarlar tavan teşkil etmektedir, yani şirketler belirlenen tutarın üzerinde poliçe düzenleyemezler. Ancak rekabetten dolayı fiyatlar düşebilir, 2-3 sigorta acentesinden bilgi almakta fayda var. Öte yandan bazı firmalar son günlerde enflasyon, kur, yedek parça ve asgari ücret artışları nedeniyle trafik politikalarından kaçındı. Zorunlu sigorta poliçelerinin yenilenmemesi tazminat taleplerini artırır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.