Tatilde Türkiye'ye gelen gurbetçilere dikkat! Bakanlıktan 185 gün uyarı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Ülkemize girişte Türkiye'de geçerli araç sigorta poliçesi ve araç ruhsatının ibraz edilmesi zorunludur. Yurt dışından emekli olanlara sağlanan kolaylıklardan yararlanmak için, konsolosluk veya büyükelçilik tarafından onaylanmış Türkçe tercümesi olan emeklilik belgesini yanınızda getirmeyi unutmayın.
Başkası adına kayıtlı bir araçla geliyorsanız geçerli bir vekaletname ibraz etmeniz gerekecektir.

Aracınızı Türkiye'de bırakıp, verilen süre içerisinde yurtdışına çıkmak istiyorsanız, aracı gümrük idaresine teslim etmeniz veya aracın başkası tarafından kullanılmayacağını belirten taahhütname ibraz etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde idari yaptırım uygulanacaktır. Bu taahhüt en yakın gümrük idaresine başvurularak veya e-Devlet üzerinden “Yurt dışına araçsız çıkma taahhüdünün verilmesi ve iptali” hizmetinden yararlanılarak verilebilmektedir.

Geçici olarak ithal edilen araç; Hak sahibinin Türkiye'de bulunması şartıyla, bu kişinin ikamet yeri Türk gümrük bölgesi dışında olan eşi, annesi, babası ve çocukları tarafından da kullanılabilir. “Aracın ülkemize getirildikten sonra yetkisiz kişilerce kullanılması veya belirlenen süre içerisinde yurt dışına çıkarılmaması halinde.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir