Talep artınca 3 vardıyaya çıkıyor

0

2022 yılının son çeyreğinde Renault Megane Sedan üretimine başlayan Karsan, talep arttıkça bu yıl 3 vardiyaya çıkacak. Renault Megane üretim projesi ile istihdamın 1000 kişilik artacağını söyleyen sektör yetkililerinden Okan Baş, “Üçüncü vardiyaya geçiş çalışmaları devam ediyor.

İlk 35.000 olan Megane otomobillere talep şimdi 48.000’e yükseldi. 2. vardiya yerine 3. vardiyaya geçtiğimizde yeni insanlar alınacak, onları yetiştireceğiz. Şu anda 2 bine yakın çalışanımız ve 150 Ar-Ge mühendisimizle Karsan’ı bir dünya markası yapmak için çalışıyoruz.”

Japon pazarına girin

Okan Baş, elektrikli otobüs üretimi ve satışında da bu yıl Avrupa’da iki kat büyüyeceğini belirtti. Orta vadede elektrikli ticari araç üretiminde ilk 5 marka arasına girmeyi ve yüzde 10 pazar payına sahip olmayı planladıklarını belirten Baş, “e-JEST ile Japon pazarına da giriyoruz. Avrupa markaları için bile Japon pazarına girmek kolay değil. Altech ile 300 adet satış sözleşmesi imzaladık” dedi.

300 elektrikli otobüs

Japonya’da 3 yılda 300 adet satmayı hedeflediklerini belirten Baş, “Japonya sağdan direksiyonlu. Bu da sağdan direksiyona girmeye başladığımız anlamına geliyor. Piyasaları da doğru yönlendirin.Birincisi Japonya olacak, İngiltere olacak, Endonezya ile çalışmalarımız devam ediyor.” Karsan’ın Avrupa’da 6 metreden 18 metreye elektrikli otobüs sunan ilk ve tek marka olduğunu belirten Baş, “Şu anda 600’den fazla Karsan elektrikli aracı Avrupa yollarında. Avrupa’nın en hızlı büyüyen markası olduk. Yüzde 277 büyüdük.” gibi konuştu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.